18 lutego
wtorek
Szymona, Konstancji, Flawiana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Koniec wojen?

Ocena: 0
586
fot. Disney Poland

Dziewiąta odsłona „Gwiezdnych wojen”, serii z gatunku fantastyki, cieszącej się od 1978 r. nieustającą popularnością graniczącą z kultem, według większości opinii mediów i fanów okazała się filmem nieudanym. Przyczyny należy upatrywać w tym, że producenci z wytwórni Disneya, która wykupiła prawa do serii, postanowili zdyskontować finansowo sukces Star Warsi zrealizowali na siłę ostatnią część potrójnej trylogii – tyle zresztą części niemal od początku zaistniało w wyobraźni George’a Lucasa. Nie zajmowałbym się więc filmem „Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie”, gdyby nie konieczność skomentowania zakończenia sagi, która stała się jednym z mitów kultury popularnej przełomu XX i XXI w.

Autorzy filmu kontynuują wątki poprzednich odcinków. Oglądamy przygody bohaterów z rodu – lub duchowego dziedzictwa – Skywalkerów, ich zmagania o ocalenie galaktyki z sił złych mocy. Odnoszę jednak wrażenie, że mamy do czynienia z plątaniną wątków, często niejasnych dla wielu widzów. Nie wszyscy są bowiem tak wielkimi fanami sagi, że na pamięć znają szczegóły każdej odsłony cyklu. Dlatego remanenty z poprzednich utworów sagi nie budzą tu większych emocji. W miarę biegu akcji utwór staje się po prostu nudny. W odbiorze nie pomaga świetna technika zdjęciowa i efekty specjalne w scenach walk. W rozmaitych filmach z gatunku fantastyki (często dużo lepszych od „Gwiezdnych wojen”) stały się one bowiem ostatnio chlebem powszednim.

Wielka reklama medialna zapewne spowoduje, że ostatnia część Star Wars będzie cieszyła się powodzeniem; liczni miłośnicy sagi z całą pewnością nie odpuszczą sobie wizyty w kinie. Ciekawe, czy producenci z Disneya dotrzymają słowa i zakończą sagę? Czy jednak dla celów komercyjnych i prestiżowych zrealizują kolejny obraz? Tematów by nie zabrakło, dotychczas powstały już przecież dwa filmy rozwijające wątki z „Gwiezdnych wojen”: „Łotr 1” i „Han Solo”.

 

 


Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie” (Star Wars: Episode IX. The Rise of Skywalker), USA, 2019. 142 minuty. Reżyseria: J.J. Abrams. Wykonawcy: Adam Driver,
Daisy Ridley, John Boyega i inni. Dystrybucja: Walt Disney Poland

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 lutego

Mając oczy, nie widzicie; mając uszy, nie słyszycie?
Dziś w Kościele: wtorek, VI tydzień zwykły, wsp. dowolne św. Teotoniusza, zakonnika
Czytania liturgiczne (rok A, II): Jk 1, 12-18; Ps 94, 12-15. 18-19; Mk 8, 14-21
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
SalveNet zaprasza na Duchową siłkę o. Szymona Janowskiego OFMCap.

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -