17 kwietnia
środa
Rudolfa, Roberta
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Konkursowe nadzieje i rozterki

Ocena: 0
423

Z przyjemnością piszę o oryginalnym polskim filmie dokumentalnym „Pianoforte”, nagrodzonym na kilku festiwalach krajowych i międzynarodowych. Zrealizowany z udziałem podmiotów zagranicznych, pojawił się właśnie w kinach.

fot. Against Gravity

Reportaży, filmów i wywiadów z laureatami odbywających się co pięć lat w Warszawie konkursów chopinowskich było w latach powojennych mnóstwo. Impreza ta (znana w świecie polska marka w okresie PRL, jedna z niewielu) była i jest nadal na bieżąco dokumentowana. Dobrze znamy światowej sławy laureatów warszawskich konkursów (m.in. Maurizio Pollini, Martha Algerich, Krystian Zimerman, Rafał Blechacz). Reżyser „Pianoforte” jednak konkurs, który odbył się w 2021 r., pokazał nie z perspektywy gwiazd, lecz od strony kulis i doświadczeń wybranej grupy młodych uczestników.

W tym celu za wiedzą dyrekcji konkursu autor filmu wybrał siedmioro uczestników imprezy i rejestrował ich zachowania i przeżycia podczas zmagań. Grupa miała charakter międzynarodowy. Znalazła się tam m.in. para młodych Włochów, Słoweniec, Chińczyk, pochodząca z Rosji Ormianka (typowana na zwyciężczynię, w końcu jedna z laureatów) i Polak, który nagle załamał się i wycofał z konkursu. Słuchamy ich rozmów w kuluarach Filharmonii Narodowej między występami. Poznajemy ich prywatne opinie, marzenia, nadzieje i kryzysy, ujawniane również podczas nocnych debat w barze Studio. Wypowiadają się także nauczyciele uczestników. Autorzy filmu wybrali się do domów rodzinnych niektórych młodych bohaterów; w tym celu pojechali do Chin i Włoch. Mamy tu więc interesujący portret młodych artystów, którzy zdecydowali się na udział w wielkiej imprezie pianistycznej, chcąc walczyć o finał i zwycięstwo, podejmując ryzyko. Wraz z rodzinami i nauczycielami zainwestowali mnóstwo energii w ćwiczenia i przygotowania, aby przybyć do Warszawy i zmierzyć się z innymi artystami; walczyć o sukces, licząc się także z porażką. Polski widz filmu „Pianoforte” ma zatem okazję poznać młodych ludzi, którzy przyjeżdżając do naszego kraju, przywieźli ze sobą swoje emocje i nadzieje. Obraz ten z pewnością uzupełni wiedzę o ostatnim konkursie chopinowskim, gromadzoną na podstawie transmisji radiowych i telewizyjnych.

 


Pianoforte”. Film dokumentalny. Polska, 2023. Reżyseria: Jakub Piątek. Dystrybucja: Against Gravity

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 kwietnia

Środa, III Tydzień wielkanocny
Każdy, kto wierzy w Syna Bożego, ma życie wieczne,
a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 35-40
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarzeBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter