29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kościelne placówki na Nocy Muzeów cz.2

Ocena: 0
385

Na kolejną edycję Nocy Muzeów zaprasza także Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach. Instytucja będzie otwarta 13 maja w godz. 19.00-22.00 na wyjątkowych zasadach.

Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

Na Noc Muzeów zaprasza 13 maja Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, zwane także w skrócie: Mt 5,14. Będzie to doskonała okazja do zapoznania się nowoczesną ekspozycją, która przedstawia ponad 100 lat najnowszej historii Polski, Europy i świata.

Tego dnia przed Muzeum stanie słynna Warszawa Wojtyły, czyli replika historycznej Warszawy M20, którego właścicielem od 1958 r. był bp Karol Wojtyła. Zaprezentowane zostaną nowe materiały edukacyjne – "Karty Ciekawostek". Ponadto Muzeum przygotowało wiele wyjątkowych atrakcji. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.

W godz. 12.00–15.00 zaplanowano warsztaty kreatywne z Muzeum Bajek, Baśni i Opowiadań. Będzie to opowiadanie bajek połączone z konstruowaniem modeli z drewnianych klocków.

O godz. 12.00, 13.00 i 14.00 – odbędą się przedstawienia "Piastowskie legendy" w wykonaniu Michała Burbo, Romana Holca oraz aktorów Teatru Lalka. Będą to wielobarwne spektakle teatru kukiełkowego, które pozwolą poznać dzieciom legendy z różnych zakątków Polski.

W godz. 14.00–17.00 na zwiedzających czekać będzie choreoterapia z elementami warsztatowymi w wykonaniu tancerki i modelki Aliki Pitty. Są to zajęcia łączące ruch z elementami improwizacji tanecznej i relaksacji.

Ponadto w godz. 18.00–22.00 odbywać się będzie cykliczna prelekcja na temat zamachu na Jana Pawła II pt. "Co faktycznie wydarzyło się na placu św. Piotra 13 maja 1981 r.?"

Z kolei o godz. 20.00 nastąpi prezentacja przekazanych Muzeum obrazów włoskiego artysty Elia Li Gioi: "Roma piazza San Pietro" oraz "Papa Wojtyla: grido sul‘900".

Centrum Myśli Jana Pawła II

Escape room „Sąsiedzka herbatka”, koncerty chasydzkie i chóralne, spotkanie z Żywą Biblioteką, wielkoformatowa instalacja wizualna oraz łamigłówki oparte na historycznych pamiątkach – to atrakcje przygotowane w tym roku na Noc Muzeów przez Centrum Myśli Jana Pawła II w kamienicy Artystycznej przy ul. Foksal 11 w Warszawie. Prezentując swoją działalność, Centrum zaprasza w podróż za fasadę, czasem trudnej, codzienności – tam, gdzie tętni wielogłos sztuki i międzyludzkich więzi, a drogowskazami w tej wyprawie stają się różnorodność, dialog i empatia.

Sąsiedzka herbatka – escape room (godz. 13.00-23.00)

Wieża zagadek (18.00-22.00)

Żywa Biblioteka – Fundacja Rubin (godz. 18.00-22.00)

Koncerty balkonowe – formacja Yael (godz. 18.30, 19.30, 20.30, 21.30)

Wielkoformatowa instalacja wizualna – projekt Mariusz Libel (godz. 20.00)

Zaplanowano także koncert Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II (godz. 22.00), który zabierze uczestników Nocy Muzeów w 45-minutową podróż po muzyce chóralnej, prezentując różnorodność tego gatunku, m.in. utwory wielu epok historycznych, skomponowane w różnych stylach, przekazujące odmienne, często kontrastujące ze sobą emocje, zawierające interesujące, czasami nietypowe formy wyrazu artystycznego. Usłyszymy m.in. kompozycje G. Dufaya, T. Morleya, M. Haydna, S. Moniuszki, A. Dvoraka, W. Willisa, K. Danel, M. Wawruka.

Ponadto na ulicach Warszawy, przy placach i skwerach wolontariusze CMJPII zostawili malowane ręcznie kamyki z motywem Nocy Muzeów i adresem tej strony internetowej. "Rozglądajcie się dobrze, może napotkacie je gdzieś na swojej trasie. Podpowiedzi, gdzie ich szukać, znajdziecie w naszych relacjach w mediach społecznościowych. Dla tych, którzy przyjdą na Noc Muzeów do Centrum Myśli Jana Pawła II z odnalezionym kamieniem, mamy drobne niespodzianki" - zachęca CMJPII.

Muzeum Diecezjalne w Toruniu

W trakcie tegorocznej Nocy Muzeów w godz. 18.00-00.00 będzie także możliwość bezpłatnego zwiedzania Muzeum Diecezjalnego w Toruniu. Placówka przygotowała też szereg innych atrakcji, a wśród nich: „List do Ciebie piszę” - pokazy historycznego składania i lakowania listów oraz prelekcje o sztuce wśród zabytków ze zbiorów Muzeum, w tym wykład „O portretach reprezentacyjnych w sztuce na przykładzie obrazu Hermanna von Salzy”; „Mieć fach w ręku” – o zawodzie złotnika na podstawie wyrobów złotniczych Muzeum Diecezjalnego w Toruniu, a na zakończenie prelekcja „Pompa funebris” – o sarmackich zwyczajach pogrzebowych.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu

Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu czynne będzie w Noc Muzeów w godz. 18.00–22.00 (ostatnie wejście o 21.30). Prezentowana będzie stała ekspozycja, na której nowym elementem jest multimedialny pokaz ponad 100 prac graficznych z kolekcji muzeum oraz wystawy czasowe: „Krzyż i miecz. Nowe pamiątki świetności sandomierskiej kolegiaty”, „Skarb z Trójcy-Zawichostu”, „Ars epistolandi. Kiedy pisanie listów było Sztuką”.

Swoje drzwi tego wieczoru w godz. 18.00-22.30, otworzy także Biblioteka Diecezjalna w Sandomierzu. Zaplanowano zwiedzanie Biblioteki, dolnego korytarza oraz wirydarza seminaryjnego, a także kiermasz taniej książki i promocję publikacji "Jak jadano w dawnych klasztorach i seminariach?".

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter