15 czerwca
sobota
Wita, Jolanty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kościelne placówki na Nocy Muzeów cz.1

Ocena: 0
453

Ryciny Albrechta Dürera, misterne hafty ornatów, pistolet Browning, z którego do Jana Pawła II strzelał Ali Agca czy replikę historycznej Warszawy M20, której właścicielem był bp Karol Wojtyła - to tylko niektóre eksponaty, jakie będzie można zobaczyć 13 maja w muzeach i kościelnych placówkach kulturalnych podczas tegorocznej edycji Nocy Muzeów.

Fot. pixabay.com/CCO

W sobotę 13 maja w godzinach wieczornych odbędzie się kolejna edycja Nocy Muzeów. Tradycyjnie o tej porze wiele placówek muzealnych w całej Polsce otworzy swoje podwoje dla zwiedzających, aby zaprezentować najcenniejsze zbiory, wystawy stałe i czasowe, ale też zaprosić na szereg wydarzeń towarzyszących, jak wykłady o sztuce, spotkania z ciekawymi ludźmi kultury, seanse filmowe, gry interaktywne i oprowadzanie z przewodnikami. Jak co roku, w Noc Muzeów włączają się także muzea diecezjalne oraz instytucje prezentujące postać i dorobek św. Jana Pawła II lub w inny sposób związane z Kościołem.

Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

Muzeum Archidiecezji Warszawskiej (MAW) zaprasza w Noc Muzeów w godz. 19.30-00.00 (ostatnie wejście o 23.30). Zwiedzający będą mogli poznać kolekcję muzealną samodzielnie lub w grupach z przewodnikiem MAW.

Placówka udostępni część wystawy stałej, w tym bogate i piękne zbiory złotnictwa, ornatów, malarstwa religijnego oraz rzeźby. Na pierwszym piętrze można podziwiać XVII i XVIII-wieczne zegary stojące oraz meble i malarstwo świeckie. Przygotowano też dwa wykłady przybliżające najcenniejsze eksponaty w kolekcji MAW oraz działania, jakie Muzeum podejmuje na rzecz zachowania, badania i popularyzacji wiedzy o cennych dziełach sztuki archidiecezji warszawskiej.

Zwiedzanie z przewodnikiem ekspozycji stałej MAW rozpocznie się o wyznaczonych godzinach na parterze Muzeum i potrwa ok. 50 min.

O godz. 20.00 rozpocznie się pierwszy wykład pt. "Najcenniejsze zabytki Muzeum Archidiecezji Warszawskiej" autorstwa dr. Ewy Korpysz, kustosza MAW. Przypomni ona, że w Muzeum można obejrzeć zabytki wyjątkowe, niemające odpowiedników w innych muzeach sztuki. Są to nie tylko dzieła sztuki sakralnej – wybitne przykłady rzeźby gotyckiej, olśniewające złotnictwo, czy zadziwiające, misterne hafty ornatów. Muzeum prezentuje też przedmioty o charakterze świeckim. Wyróżnia się zwłaszcza znakomita kolekcja zegarów, przyciągają wzrok dzieła weneckiego mistrza Francesca Bassano, czy Jacka Malczewskiego i Wlastimila Hoffmanna. Rarytasem są pokazywane okazjonalnie ryciny Albrechta Dürera. O tajemnicach najciekawszych zabytków oraz o sekretach warsztatowych ich twórców opowiedzą pracownicy muzeum podczas wykładu ilustrowanego zdjęciami.

Ciekawa będzie także prelekcja Piotra Plewy, zastępcy dyrektora MAW, poświęcona wykorzystaniu współczesnych technologii w świecie cennych zabytków MAW. Autor zapozna uczestników Nocy Muzeów m.in. z tajnikami pracy robotów, dronów, technik skanowania oraz druku 3D. Początek o godz. 21.30.

Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach

Na kolejną edycję Nocy Muzeów zaprasza także Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach. Instytucja będzie otwarta 13 maja w godz. 19.00-22.00 na wyjątkowych zasadach. Muzeum przygotowało też kilka niespodzianek. W kasie biletowej można kupić na ten dzień bilety w cenie 1 zł.

O godz. 19.00 rozpocznie się zwiedzanie pod hasłem „Mała Ojczyzna Karola Wojtyły”. Dzięki strojom nawiązującym do mody z lat 20. i 30. XX w. przewodnicy postarają się przenieść zwiedzających do czasów dzieciństwa i młodości Jana Pawła II, spędzonych w przedwojennych Wadowicach. Będzie można poznać zarys historyczny miasta nad Skawą w czasach Austro-Węgier i zmiany, jakie nastąpiły po odzyskaniu niepodległości. Przedstawiony zostanie krajobraz kulturalny Wadowic sprzed 100 lat. Oprowadzający opowiedzą także o życiu codziennym rodziny Wojtyłów i kontekście społecznym, w jakim funkcjonowali. Nie zabraknie też opowieści o ważnych postaciach pochodzących z papieskiego miasta, wśród nich o Adzie Sari.

O godz. 20.30 rozpocznie się wykład „Zamach na Jana Pawła II - kontekst i znaczenie”, przygotowany przez historyka Artura Obozę, głównego inwentaryzatora wadowickiego Muzeum. Zwiedzający będą mogli obejrzeć filmowe materiały dotyczące wydarzeń z 13 maja 1981 r. i wysłuchać prelekcji o kontekście historycznym i religijnym zamachu. W Muzeum znajdują się szczególne pamiątki z nim związane, m.in. pistolet Browning HP 9 mm, z którego strzelał Ali Agca oraz garnitur ochroniarza Francesco Pasanisiego, z widocznymi śladami krwi Papieża. Można też obejrzeć wystawę „Przebaczam” prezentującą oryginalne wyposażenie pokoju szpitalnego z Polikliniki Gemelli, w którym przebywał Jan Paweł II.

Od godz. 19.30 do 22.00 (ostatnie wejście o 20.45) wadowickie Muzeum zaprasza na zwiedzanie indywidualne wystawy. Wejścia będą odbywać się co 15 minut, a zwiedzający mogą skorzystać z systemu audioprzewodników. Wystawa stała to szesnaście stref tematycznych rozmieszczonych na czterech kondygnacjach. Prowadzą one śladami życia Karola Wojtyły – Jana Pawła II, opowiadając historię jego życia od narodzin w Wadowicach po wyniesienie do chwały ołtarzy. Na zwiedzanie warto zaplanować co najmniej godzinę.

Tegoroczna Noc Muzeów w Domu Rodzinnym Jana Pawła II wpisuje się w Dni Otwarte Funduszy Europejskich w Małopolsce. Jest to jubileuszowa, X już edycja tego największego wydarzenia poświęconego projektom zrealizowanym dzięki współfinansowaniu środkami unijnymi. W całej Polsce odbywać będą się koncerty, pikniki, konkursy i inne wydarzenia, dzięki którym można poznać różnorodność projektów realizowanych z pomocą dotacji unijnych.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 czerwca

Sobota, X Tydzień zwykły
Dzień powszedni
Nakłoń me serce do Twoich napomnień,
obdarz mnie łaską Twojego Prawa.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 5, 33-37
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna do św. Brata Alberta 8-16 VINajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter