29 marca
niedziela
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kraków: Misterium Kolędowe w Bazylice Mariackiej

Ocena: 0
1038

Niezwykłe aranżacje kolęd i pastorałek, kolędnicy z gwiazdą i turoniem oraz radosna atmosfera przypominająca Boże Narodzenia – tak można opisać Misterium Kolędowe zaprezentowane w Bazylice Mariackiej w sobotę wieczorem.

2016-01-17 12:40 
luk / Kraków (KAI), sg

Wydarzenie przygotowały Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie oraz Akademicki Chór Politechniki Krakowskiej „Cantata”.

– Pomysł zrodził się kilka miesięcy temu – chcieliśmy, aby oba chóry wystąpiły wspólnie. Padło na kolędy, które każdy kocha i lubi śpiewać. A Misterium Kolędowe odbywa się od 35 lat w Katedrze Szczecińskiej i gromadzi ogromną rzeszę słuchaczy, więc chcieliśmy go zaprezentować także w Krakowie – powiedziała KAI współorganizatorka wydarzenia, Joanna Trociuk-Dobrowolska. – Atmosfera tej świątyni jest bardzo korzystna dla wykonań chórów. Ufam, że dobór kolęd polskich kompozytorów będzie na tyle ciekawy, że wszyscy będą zadowoleni – dodała przed koncertem Marta Stós, dyrygent chóru „Cantata”.

Misterium charakteryzował niezwykły dynamizm. Chóry występowały naprzemiennie. Często śpiewy rozpoczynano już podczas wejść wykonawców z różnych części kościoła, co stanowiło dla przybyłych niejednokrotnie wielkie zaskoczenie. Nie zabrakło także kolędników w pięknych ludowych strojach, niosących Gwiazdą Betlejemską wraz z towarzyszącym im turoniem.

Wnętrze Bazyliki Mariackiej cały wieczór rozbrzmiewało niezwykłymi aranżacjami kolędowymi. Zgromadzeni usłyszeli m.in. „Wśród nocnej ciszy” w opracowaniu Marka Jasińskiego, „Dzisiaj w Betlejem” w opracowaniu Tomasza Flasza czy „Jezusek czuwa” w opracowaniu Feliksa Nowowiejskiego. W sumie chóry zaśpiewały 18 kolęd i pastorałek.

– To zawsze coś innego – kulturalne spędzenie wieczoru z dziećmi. W domu kolędujemy, ale to już przecież ostatki. Cała atmosfera koncertu była niezwykle uroczysta – oceniła Monika Surdziel z Krakowa, która przybyła na koncert z dwoma synami. – Przyszłam, bo święta Bożego Narodzenia są dla mnie bardzo ważne – chciałam jeszcze raz poczuć wyjątkowość tego czasu i udało się – dodała Klaudia Komandorczyk z Opoczna, studiująca w Krakowie.

Patronat honorowy nad koncertem objął metropolita krakowski, kard. Stanisław Dziwisz oraz rektor Politechniki Krakowskiej, prof. Kazimierz Furtak.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 29 marca

Kto we Mnie wierzy, choćby umarł, żyć będzie.
Dziś w Kościele: V Niedziela Wielkiego Postu
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ez 37,12-14; Ps 130,1b-8; Rz 8,8-11; J 11,1-45
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ Wielkopostne Kościoły Stacyjne
29 marca – Konkatedra MB Zwycięskiej, Parafia Bożego Ciała na Kamionku (ul. Grochowska 365, DW-P)
+ "Ziarna Słowa" Jana Pawła II

E-WYDANIE

Tygodnik Idziemy dostępny w e-wydaniu!
Zachęcamy także do prenumeraty wydań drukowanych.

- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter