O szczególnej roli, jaką odegrało Ludowe Wojsko Polskie w masakrze Grudnia ‘70, pisze w drugim wydaniu albumu „Gdański Grudzień ‘70” Sławomir Cenckiewicz, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego im. gen. K. Sosnkowskiego.
Autor podkreśla, że „wieloletnia niedostępność całości archiwaliów wojskowych sprawiała, że udział i znaczenie komunistycznej armii (w tym jej tajnych służb) w zdławieniu grudniowego buntu stawały się jakby tematem tabu, brakującym ogniwem, a przynajmniej obszarem strukturalnej naukowej niewiedzy”.
Profesor Cenckiewicz przybliża nieznane dotąd szerzej kulisy „operacji wojskowej”, która nosiła kryptonim „Wybrzeże”. Album składa się z trzech części: rekonstrukcja, dokumentacja i walka z pamięcią. Większość fotografii wykonali funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa, którzy dokumentowali wydarzenia Grudnia 1970 r. w celu identyfikacji uczestników i stosowania wobec nich represji w postaci aresztowania, wyrzucenia z pracy (tu nie oszczędzano nawet części członków PZPR) czy wcielenia do wojska. Wszystkich inwigilowano, prowadząc stosowną dokumentację.
Wstrząsający dokument i cenna lekcja dla pokoleń, które o historii PRL dowiadują się z nie zawsze rzetelnych publikacji.
Sławomir Cenckiewicz
„Gdański Grudzień ’70”
Instytut Pamięci Narodowej
Gdańsk, Warszawa 2021, 320 s.