30 maja
wtorek
Ferdynanda, Karola, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Książka o św. abp. Józefie Bilczewskim

Ocena: 4.5
283

W przededniu setnej rocznicy śmierci metropolity lwowskiego abp. św. Józefa Bilczewskiego w katedrze lwowskiej przedstawiono 19 marca książkę ks. Józefa Wołczańskiego "Arystokrata ducha. Święty arcybiskup Józef Bilczewski (1860–1923) we wspomnieniach". Jest to drugie, uzupełnione wydanie opracowania, które ukazało się w Krakowie i liczy 513 stron.

Fot. wikipedia, Link


Urodzony w Wilamowicach (obecnie diecezja bielsko-żywiecka), inkardynowany na mocy święceń kapłańskich do ówczesnej diecezji krakowskiej przyszły święty odbył gruntowne studia filozoficzno-teologiczne w Krakowie, Wiedniu, Rzymie i Paryżu. Po doktoracie uzyskał habilitację na Uniwersytecie Jagiellońskim, a profesurę na Uniwersytecie Lwowskim, gdzie przez dziewięć lat wykładał teologię dogmatyczną, dochodząc do funkcji rektora tej uczelni. W latach 1900-23 pełnił urząd metropolity lwowskiego.

Pod jego rządami ten Kościół lokalny przeżył głęboką metamorfozę religijno-społeczną. Arcybiskup rozpoczął na szeroką skalę budowanie świątyń (328 kościołów i kaplic), ustanowił 21 parafii i 96 filii parafialnych, był animatorem kultu Eucharystii, Najświętszej Maryi Panny i świętych, troszczył się o rozwój instytucji społeczno-religijnych, odznaczał się głębokim patriotyzmem, pracowitością i tolerancją. Zmarł w opinii świętości 20 marca 1923 r. we Lwowie. Beatyfikował go w 2001 św. Jan Paweł II, a w cztery lata później kanonizował Benedykt XVI.

Prezentowana książka zawiera kilkadziesiąt relacji bezpośrednich świadków jego życia. Wyłania się z nich człowiek o bogatej, a zarazem dojrzałej osobowości, wrażliwy na los najniższych warstw społecznych, duchowny dbający o poprawne stosunki z Kościołami innych obrządków katolickich na południowo-wschodnich Kresach RP, mąż stanu pielęgnujący i realizujący marzenia o niepodległej Ojczyźnie po okresie zaborów, realizator idei właściwie odczytanych z ówczesnych znaków czasu.

"Arystokrata ducha. Święty arcybiskup Józef Bilczewski (1860–1923) we wspomnieniach". Opracowanie, wstęp, przypisy, indeksy i wybór ilustracji ks. Józef Wołczański. Kraków 2023, ss. 513.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 31 maja

Środa, święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Błogosławiona jesteś, Panno Maryjo,
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 1, 39-56
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter