29 lutego
czwartek
Lecha, Lutoslawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Książka o życiu papieża Franciszka

Ocena: 0
292

„Życie, moja historia przez historię” („Life, My Story Through History”) to tytuł nowej książki papieża Franciszka.

Fot. PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO - Papież Franciszek na cmentarzu wojennym Wspólnoty Rzymskiej

W tej książce – rozmawiając z watykanistą Fabio Marchese Ragona – papież po raz pierwszy opowiada historię własnego życia poprzez wydarzenia, które odcisnęły piętno na dziejach świata, od wybuchu II wojny światowej w 1939 r., kiedy przyszły papież miał zaledwie trzy lata, aż po dzień dzisiejszy.

Książka, przygotowana we współpracy z HarperCollins Italy, stanowi międzynarodowe przedsięwzięcie wydawnicze, które ukaże się wiosną 2024 r. we Włoszech, Stanach Zjednoczonych, Polsce, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Brazylii, Francji, Niemczech, Meksyku, Portugalii, Hiszpanii i Ameryce Południowej.

Wydarzenia, które odmieniły świat

Cytując komunikat prasowy HarperCollins Italy z 7 listopada, „Życie, moja historia przez historię” „to niezwykła podróż przez dziesięciolecia, mająca odtworzyć najważniejsze momenty naszych czasów w osobistych wspomnieniach papieża. Należą do nich: upadek muru berlińskiego, zamach stanu Videli w Argentynie, lądowanie na Księżycu w 1969 r., a nawet Mistrzostwa Świata w 1986 r., w których Maradona strzelił gola, który przeszedł do historii jako mano de Dios”.

Publikacja składa się ze wspomnień księdza, który opowiada z bardzo osobistego punktu widzenia o latach nazistowskiej eksterminacji Żydów, zrzuceniu bomby atomowej na Hiroszimę i Nagasaki, wielkiej recesji gospodarczej z 2008 r., runięciu Twin Towers, pandemii, rezygnacji Benedykta XVI i konklawe, które wybrało go na papieża Franciszka. Wydarzenia te, jak czytamy w komunikacie, „przeplatają się z życiem Papieża Callejero, który w wyjątkowy sposób otwiera skarbnicę swoich wspomnień, by z charakterystyczną dla siebie szczerością opowiedzieć o chwilach, które zmieniły świat”.

Najnowsze tematy i zagadnienia

Jednocześnie papież Franciszek dzieli się ważnymi poglądami na aktualne tematy i bieżące wydarzenia, takie jak nierówności społeczne, kryzys klimatyczny, wojna, broń atomowa, dyskryminacja rasowa i bitwa o życie.

Głos papieża przeplata się z głosem narratora, watykanisty Fabio Marchese Ragona pracującego dla grupy telewizyjnej Mediaset, który w każdym rozdziale opisuje szeroki kontekst historyczny papieskiej biografii.

Unikając powtarzania błędów

Komunikat prasowy na temat książki zawiera niektóre z wypowiedzi papieża na jej temat.

W książce opowiadamy historię – historię mojego życia, poprzez najważniejsze i najpoważniejsze wydarzenia, których ludzkość doświadczyła w ciągu ostatnich osiemdziesięciu lat. Jest to książka, która widzi światło, aby zwłaszcza młode pokolenie mogło słuchać głosu starszego człowieka i zastanowić się nad tym, czego doświadczył nasz świat, aby nie powtarzać błędów przeszłości. Pomyślmy na przykład o wojnach, które nieustannie nawiedzają świat. Pomyślmy o ludobójstwach, prześladowaniach, nienawiści między braćmi i siostrami różnych religii! Ileż cierpienia! Po osiągnięciu pewnego wieku ważne jest, nawet dla nas samych, aby ponownie otworzyć księgę wspomnień i przywołać je: aby uczyć się, spoglądając wstecz, rozpoznać to, co nie było dobre, co było toksyczne w tym, czego doświadczaliśmy wraz z grzechami, które popełniliśmy, ale także, aby ponownie przeżyć wszystko, co Bóg nam zesłał, a co było dobre. Jest to ćwiczenie w rozeznawaniu, które wszyscy powinniśmy wykonać, zanim będzie za późno!

Zaszczyt dzielenia się tą historią

Jesteśmy zaszczyceni, że możemy opublikować książkę papieża Franciszka

– powiedział Brian Murray, prezes i dyrektor generalny HarperCollins Publishers.

Od chwil spędzonych w Argentynie po wybór na papieża Kościoła katolickiego papież Franciszek wiedzie wyjątkowe życie, będąc przy tym świadkiem najbardziej przełomowych momentów historii najnowszej. Z niecierpliwością czekamy na przedstawienie jego historii czytelnikom na całym świecie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 lutego

Czwartek, II Tydzień Wielkiego Postu
Błogosławieni, którzy w sercu dobrym i szlachetnym zatrzymują słowo Boże
i wydają owoc dzięki swojej wytrwałości.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Łk 16, 19-31
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter