19 września
sobota
Januarego, Konstancji, Teodora
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Książka żyje

Ocena: 5
1246

Dom bez książek jest jak dom bez okien – przypomniały o tym zorganizowane w stolicy już po raz dwudziesty trzeci Targi Wydawców Katolickich.

fot. Radek Molenda/Idziemy

Ponad 160 wystawców na 140 stoiskach, blisko 10 tys. publikacji z Polski i zagranicy dla czytelników w każdym wieku oraz 250 wydarzeń – tak w wielkim skrócie można podsumować TWK rozłożone w Arkadach Kubickiego oraz salach: kinowej i koncertowej Zamku Królewskiego w Warszawie. Odbyły się pod hasłem „Idźcie i głoście!”.

Już otwarcie – w czwartek 30 marca w Sali Kryształowej Zamku Królewskiego – pokazało rangę imprezy: Targi zainaugurował kard. Zenon Grocholewski, b. prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej. Ukazał wagę Targów jako „inicjatywy promocyjnej w najlepszym tego słowa znaczeniu, ubogacającej kulturę i budowanie dobra w Polsce”. Książki niosące chrześcijańskie treści uznał za bardzo ważne narzędzie kształcenia i budowania osobowości człowieka.

W uroczystości uczestniczyli także m.in. metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, sekretarz generalny episkopatu bp Artur Miziński oraz – w imieniu nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchia – ks. prałat Mychajło Tchorowski.

 

Dla każdego coś dobrego

Cztery targowe dni wypełniła wielość ciekawych spotkań. Nie tylko z książkami, prasą i innymi mediami katolickimi oraz ich twórcami – bo były także seminaria, konferencje i debaty dotyczące m.in. mediów społecznościowych, kryzysu rodziny, narzeczeństwa, wychowania itd. Nie zabrakło projekcji filmów dokumentalnych, związanej ze stuleciem objawień fatimskich wystawy „Fatima. Stuletnia tajemnica” i wielkiego czytania Biblii i książek dla dzieci oraz prezentacji planszowych gier edukacyjnych. Promowały się portale internetowe oraz stołeczne kawiarnie i sklepiki, które proponują lekturę prasy katolickiej i spotkania na temat wiary.

Targi były okazją do spotkań środowiska wydawniczego, wymiany doświadczeń i prezentacji planów. Najważniejsze były jednak same spotkania z książkami i możliwość ich zakupu po obniżonej cenie, spotkania redakcji z czytelnikami, wysłuchanie ich opinii i oczekiwań. Stąd przez cztery targowe dni Arkady Kubickiego były pełne ludzi i gwaru.

– Mamy dziś ogromny deficyt propozycji odpowiednich dla dzieci. Szukamy bajek, co do których mielibyśmy pewność, że będą niosły chrześcijańskie przesłanie – mówią Paweł i Dorota Kowalczykowie z Wesołej, którzy stawili się na targach całą pięcioosobową rodziną. Z kolei prezentu w sam raz na Pierwszą Komunię Świętą szukała Krystyna Pawlik z Płońska. I znalazła, bo z radością prezentuje kupioną właśnie Biblię w konwencji blisko osiemsetstronicowego komiksu.

– Lubię czytać wartościowe książki, ale nie mam na co dzień czasu rozejrzeć się po księgarniach. Dlatego Targi to bardzo dobra okazja, żeby zorientować się w jednym miejscu i czasie, jakie nowości prezentują poszczególne wydawnictwa – zachwala z kolei Beata Borkowska z warszawskich Bielan.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz. Związany z "Idziemy” od pierwszego numeru tygodnika. Członek Rady Programowej Polskiego Radia S.A., były redaktor naczelny portalu idziemy.pl
radoslaw.molenda@idziemy.com.pl

 

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 września

Sobota, XXIV Tydzień zwykły
Dzień Powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę albo wspomnienie św. Januarego, biskupa i męczennika
w Bogu pokładam nadzieję, nie będę się lękał, *
cóż może uczynić mi człowiek?

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): 1 Kor 15, 35-37. 42-49; Ps 56 (55), 3 i 10-14; Łk 8, 4-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter