23 kwietnia
wtorek
Jerzego, Wojciecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Książki coraz piękniejsze

Ocena: 0
6253

Kulminacyjnym wydarzeniem Targów jest właśnie Gala Feniksów, nagród przyznawanych autorom i wydawnictwom za najlepsze publikacje i promocję książki. W tym roku uroczystość odbyła się w katedrze św. Floriana na warszawskiej Pradze. Nagrody i wyróżnienia przyznano w 19 kategoriach. Gromkimi brawami przywitano Feniksa dla publikacji „Stefan Wyszyński, Pro memoria, t. 1: 1948-1952” pod redakcją naukową Pawła Skibińskiego oraz „Stefan Wyszyński, Pro memoria, t. 2: 1953” pod redakcją naukową Ewy K. Czaczkowskiej. Obie pozycje wydały wspólnie Instytut Pamięci Narodowej i Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Archidiecezje Gnieźnienska i Warszawska – i wszyscy zgodnie odebrali nagrodę.

Srebrnego Feniksa dla abp. Henryka Hosera SAC odebrał bp Romuald Kamiński

Przyznano też nagrody specjalne Feniks 2018. Laureatem Nagrody Głównej Feniks – za zaplanowane na kilka lat „Dzieje Polski”, którego na razie ukazały się trzy tomy – został prof. Andrzej Nowak, historyk, którego nieraz gościliśmy na łamach „Idziemy”. Diamentowego Feniksa otrzymał Katolicki Uniwersytet Lubelski – w stulecie istnienia, oraz Muzeum Niepodległości. Srebrnego Feniksa otrzymał abp Henryk Hoser SAC, a odebrał go bp Romuald Kamiński. Feniks Specjalny powędrował dla realizatorów monumentalnego nagrania Biblii Audio, z udziałem blisko 500 osób, o czym opowiadaliśmy naszym czytelnikom w specjalnym reportażu. Drugi Feniks Specjalny przyznany został za książkę „Moje cudowne dzieciństwo w Aleppo” Grzegorza Gortata z ilustracjami Marianny Sztymy, wydany przez oficynę Bajka, kolejny zaś za książkę „Tragedia w Aleppo” Adama Bujaka, z komentarzami ks. prof. Waldemara Cisły, wydawnictwa Biały Kruk.

 

Dla każdego

Targi Wydawców Katolickich to nie tylko oferta książkowa, ale także liczne wydarzenia, dyskusje, debaty i… zajęcia dla najmłodszych, bo Targi coraz liczniej odwiedzają rodziny z dziećmi. – Mamy tu ofertę od zera do stu lat życia. Spotkania dla najmłodszych, malowanki, zabawy, lekcje edukacyjne – każdy znajdzie coś dla siebie – mówi ks. Szpakowski. Telewizja Polska w Sali Kinowej Zamku wyemitowała kilka filmów i dokumentów, w tym film o Franciszku, wywiad z Benedyktem XVI. W niedzielę 15 kwietnia obchodzony był w Polsce II Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego. W jednym z namiotów przed Arkadami Kubickiego zorganizowano rodzinne czytanie Biblii.

– Co roku jesteśmy na Targach. Dużo czasu spędzam w samochodzie, dlatego szukam audiobooków. Szukam zwykle wersji elektronicznych Biblii i komentarzy dotyczących Starego Testamentu, książek autorstwa ks. prof. Waldemara Chrostowskiego – mówi Albert Borowski, który odwiedza Targi z żoną Sławomirą.

– Jestem miłośniczką tych Targów. Przyjeżdżamy tu od siedmiu lat, to już nasza tradycja rodzinna. Szukam książek dla całej rodziny: dla dzieci w wieku 10, 13 i 15 lat, i dla siebie – z pogranicza psychologii i życia duchowego, ponieważ jestem pedagogiem – mówi Maria Kwiatkowska z Zielonki.

Barbara Sułek-Kowalska otrzymała Małego Feniksa za propagowanie dobrej książki

Na zakończenie Targów Mszę Świętą w praskiej katedrze w intencji wydawców sprawował nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, w koncelebrze z bp. Solarczykiem.

– Jesteśmy odpowiedzialni za wypowiadane i propagowane słowo – przypomniał abp Pennacchio. Podkreślił wartość słowa. – Ma ono wielką moc, także to słowo spisane i wydane w formie książki czy w różnych jej postaciach. Skoro tak jest, to na tych, którzy propagują słowa innych, spoczywa wielka odpowiedzialność – zwrócił uwagę nuncjusz.

Ksiądz Szpakowski, dyrektor Targów, podziękował wszystkim, którzy tworzą to wydarzenie: – Targi się odbywają dzięki wam, drodzy wystawcy i wydawcy – podkreślił. – Chcę także podziękować tym wszystkim, którzy są odbiorcami książki. Żadna praca nie przyniosłaby efektu, gdyby was zabrakło.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 kwietnia

Wtorek, IV Tydzień wielkanocny
Kto chciałby Mi służyć, niech idzie za Mną,
a gdzie Ja jestem, tam będzie i mój sługa.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 24-26)
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter