28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kultura na szaniec

Ocena: 0
2830
Co przez 123 lata zaborów Polacy pisali, czytali i tworzyli? – prof. Bohdan Cywiński, autor niezapomnianych "Rodowodów niepokornych", które odegrały tak wielką rolę w budzeniu sumień w peerelowskiej stabilizacji, zadał sobie przed laty to pytanie i rozszerzył je na inne narody, którym także swoją dominacją zagrażała Rosja. Jaką kulturą broniły się przed rusyfikacją?
Prof. Bohdan Cywiński z organizatorkami wieczoru

– Słowo „kultura” brzmi pięknie i wzniośle, a na słowo „polityka” zapala nam się w głowie czerwone światełko. Kultura bardzo chętnie podejmuje wątki polityczne, bo to dodaje jej soli i pieprzu, zaś polityka bardzo chce się kulturą posługiwać i nad nią dominować. Przez wieki idą razem, a więzy zacieśniają się szczególnie wtedy, gdy jakiś naród nie ma własnych instytucji politycznych i kultura musi je zastąpić – tak prof. Bohdan Cywiński rozpoczął wieczór, którego bohaterem było jego wielkie dzieło, najnowsza książka „Szańce kultur”, pisane przez dwadzieścia ostatnich lat. Tym razem Bohdan Cywiński zajął się badaniem tych kultur, które w życiu swoich narodów musiały zastąpić politykę. W piątek 30 sierpnia w Arkadach Kubickiego goście Wydawnictwa Trio i Muzeum Lwowa i Kresów Wschodnich Biniszewicze słuchali pana profesora. Spotkaniu towarzyszyło Trio Archetto, które zagrało dzieła Chopina oraz polskiego kompozytora Feliksa Janiewicza (1762-1848). Goście wysłuchali także muzyki Tatarów polskich w wykonaniu Hanny Tumorek, Pawła Bentleya, Iwony Rapacz, Roberta Siwaka i Mateusza Szemraja.

– Rosja miała na drodze do Europy, do której w swoim imperialnym dążeniu chciała dołączyć na swoich prawach, trzy zawalidrogi: Polskę, Szwecję i Turcję. Po drodze do Polski musiała zrusyfikować Ukraińców, Białorusinów i Litwinów, po drodze do Szwecji – Finów, Łotyszy i Estończyków, a na drodze do Turcji miała Ormian, Gruzinów, Azerów i ludy wschodniego Kaukazu, Tatarów Krymskich, Czerkiesów i Mołdawian. No i wszędzie miała Żydów – mówił Bohdan Cywiński – a ja zadałem sobie pytanie, co się dzieje z kulturą takich narodów.

Wykładając na wielu uniwersytetach krajów Europy środkowo-wschodniej, miał możliwość docierania do nieznanych archiwów, do wybitnych dzieł i czołowych intelektualistów. Powstała książka jedyna w swoim rodzaju, która upewnia nas, że nie dla estetycznych powodów czytamy wciąż „Pana Tadeusza”. – Gdyby w 1812 Napoleon zwyciężył Rosję – zapytał retorycznie autor – cóż obchodziłby nas jakiś zajazd we dworze, jakiś litewski chołodziec czy opis polowania?

W piątkowy wieczór nikt jeszcze nie znał najnowszych „szkolnych wieści”: że „Pana Tadeusza” już w gimnazjum czytać nie trzeba.

Barbara Sułek-Kowalska
fot. Wydawnictwo Trio/Maria Winiarska
Idziemy nr 36 (417), 8 września 2013 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter