23 maja
czwartek
Iwony, Dezyderego, Kryspina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ludzie i instytucje

Ocena: 0
810

To praktyczne, podręczne kompendium, pozwalające szybko znaleźć informacje o osobach często już zapomnianych, które w większości nigdy nie były na pierwszych stronach gazet.

Składy osobowe sejmu, rady ministrów, partii politycznych, organizacji społecznych, związków zawodowych, a także np. nazwiska wyróżnionych PRL-owskimi odznaczeniami można znaleźć w opracowaniu Aleksandra Kochańskiego „Polska 1944–1991”, wydanym w dwóch tomach przez Instytut Pamięci Narodowej. Autorem jest zmarły trzy lata temu historyk, związany w przeszłości z Centralnym Archiwum KC PZPR. Jednak nie tylko z tego źródła pochodzą zamieszczone materiały, ale choćby z Archiwum Akt Nowych i ówczesnych tekstów prasowych. W obydwu tomach wymieniono około 26 tysięcy osób, które pełniły różne funkcje w życiu publicznym powojennej Polski.

To praktyczne, podręczne kompendium, pozwalające szybko znaleźć informacje o osobach często już zapomnianych, które w większości nigdy nie były na pierwszych stronach gazet. Nie da się nie zauważyć, że jednymi z pierwszych odznaczonych Orderem Budowniczych Polski Ludowej byli marszałek Konstanty Rokossowski i Bolesław Bierut. Kilku osobom, w tym Edwardowi Gierkowi, order odebrano, ale przykrość ta nie spotkała ani Wojciecha Jaruzelskiego, ani gen. Czesława Kiszczaka, który był ostatnim odznaczonym tym najwyższym w PRL odznaczeniem.

 


Aleksander Kochański
Polska 1944–1991. Informator
historyczny, struktury i ludzie

Instytut Pamięci Narodowej
Warszawa 2022; cz. 1 i 2, 1608 s.

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz tygodnika "Idziemy"

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 maja

Czwartek, VII Tydzień zwykły
Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana
Chrystus, chociaż był Synem,
nauczył się posłuszeństwa przez to, co wycierpiał.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 19, 25-34
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Urszuli Ledóchowskiej 20-28 majaBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter