31 marca
wtorek
Beniamina, Dobromierza, Leonarda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Malarz światła

Ocena: 0
999

Józef Stolorz, włocławski artysta, w swoich obrazach ukazuje poszukiwanie Pana Boga, a w życiu promuje świętość i godność człowieka.

Szeptem, 2016 r., olej/alkid, płótno 73 x 90 cm

Jest autorem ponad 80 wystaw indywidualnych, m.in. w Nowym Jorku i Waszyngtonie. Brał także udział w prawie 200 wystawach zbiorowych, zarówno w Polsce, jak i za granicą.

 


TALENT I NATURA

Na świat przyszedł w Katowicach na początku trudnych lat 50. W podstawówce chciał zostać ogrodnikiem. – Całe dzieciństwo wychowywałem się w centrum Katowic, a natura była dla mnie czymś pięknym. Tęskniłem za nią. Pojechałem do technikum ogrodniczego w Bielsku-Białej na rozmowę kwalifikacyjną i zostałem przyjęty – rozpoczyna opowieść Józef Stolorz. – Ale po rozwiązaniu testów w poradni psychologicznej okazało się, że mam zdolności plastyczne. Zasugerowano wtedy tacie, żeby przenieść mnie do liceum plastycznego – i tak się stało.

Już w podstawówce otrzymał niesamowity, jak mówi, dar od Pana Boga. – Na początku trzeciej klasy ksiądz zaprosił mnie i mojego serdecznego do dziś przyjaciela, Juliana Gembalskiego (który jest profesorem, kompozytorem i wirtuozem organów) do posługi ministranckiej w katedrze katowickiej. Byliśmy zachwyceni, to było marzeniem chłopaków – opowiada artysta. Do katowickiej katedry przyjeżdżał często Karol Wojtyła – najpierw jako biskup, później arcybiskup Krakowa, a wreszcie jako kardynał. Stawiał znak krzyża na czole ministrantom i pomagał rozładować napiętą atmosferę wśród młodych.

Później na studiach z historii sztuki na KUL-u Józef Stolorz zdawał egzamin z etyki chrześcijańskiej. Szefem katedry był wtedy ks. prof. kard. Wojtyła. – Zdawałem akurat u jego asystentki, s. prof. Zofii Zdybickiej. Kolejny raz mogłem stanąć twarzą w twarz z papieżem Janem Pawłem II w kościele Świętego Krzyża w Warszawie podczas spotkania ze środowiskami artystycznymi w 1987 r. To wielki dar, niesamowite wspomnienia. Widać było w jego oczach świętość – wspomina malarz.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 12/13 (752/753), 22 marca 2020 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 31 marca 2020 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 31 marca


Tam, gdzie Ja idę, wy pójść nie możecie.

Dziś w Kościele: Wtorek, V Tydzień Wielkiego Postu
Czytania liturgiczne (rok A, II): Lb 21,4-9; Ps 102,2-3.16-21; J 8,21-30
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ Wielkopostne Kościoły Stacyjne
31 marca –  Parafia Najczystszego Serca Maryi (ul. Chłopickiego 2, DW-P)
+ "Ziarna Słowa" Jana Pawła II

E-WYDANIE

Tygodnik Idziemy dostępny w e-wydaniu!
Zachęcamy także do prenumeraty wydań drukowanych.

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarzeReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter