6 czerwca
sobota
Norberta, Laurentego, Bogumila
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Matejko maluje Wniebowstąpienie

Ocena: 5
986

Własną interpretację odejścia Chrystusa do nieba przedstawił Jan Matejko w obrazie z 1884 r., który znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie.

fot. arch. cyfrowe MNW

Chrystus wstępujący do nieba ukazany tu został jako ukrzyżowany i zmartwychwstały jednocześnie. Jego ręce są szeroko rozpostarte, jakby jeszcze przybite do krzyża. Bardzo wyraźne są ślady męki: przebite dłonie, nogi i bok. Chrystus spogląda wprost na widza, jakby spieszył się na spotkanie z nim, z zamiarem serdecznego objęcia. Unosi się w powietrzu na tle ognistej mandorli w kształcie gorejącego serca, przywołującej skojarzenie z Najświętszym Sercem Pana Jezusa.

Tuż nad Chrystusem Matejko zobrazował zstępującą gołębicę Ducha Świętego, a za nią jasny trójkąt, symbolicznie wyrażający obecność Boga Ojca i całej Trójcy. Wokół widać główki uskrzydlonych aniołków, nawiązujące do cherubinów – potężnych istot znajdujących się w bezpośredniej bliskości Boga. W Biblii ich zadaniem było m.in. strzec arki przymierza czy wejścia do Świątyni. Wielokrotnie także wspominano je jako podstawę Bożego tronu, więc ich obecność wskazuje na obecność Bożą.

Jeden z pięciu aniołków zwrócony jest nie w kierunku Chrystusa, ale spogląda na lewo, na narzędzie męki: koronę cierniową i gwoździe. Leżą one na krańcu płótna, którym okryty jest Jezus i które wychodzi poza mandorlę, symbolizującą sferę boską. W ten sposób Matejko wzmacnia jedność tajemnic wiary: męki, śmierci, zmartwychwstania i wniebowstąpienia Jezusa oraz obecności Trójcy Świętej. Przeżywamy te tajemnice jako rozłożone w czasie wydarzenia, których każdy indywidualnie doświadcza w swoim własnym zbawczym czasie – kairos.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 21 (760), 24 maja 2020 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 03 czerwca 2020

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 czerwca

Sobota, IX Tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę albo wspomnienie św. Norberta, biskupa
Błogosławieni ubodzy w duchu,
albowiem do nich należy królestwo niebieskie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): 2 Tm 4,1-8; Ps 71, 8-9.14-17; Mk 12,38-44
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter