8 grudnia
środa
Marii, Światozara, Makarego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Matka Boża Pocieszenia

Ocena: 0.04
1142

W kościele parafialnym pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Woli w Warszawie znajduje się obraz Matki Bożej Pocieszenia zwanej Elekcyjną, pochodzący z 1621 roku.

fot. Patryk Lubryczyński

Obraz datowany jest na 1621 r., ale według tradycji już od wyboru Stefana Batorego, króla Polski w latach 1575-1586, towarzyszył szlachcie w wyborach władców podczas wolnych elekcji. To właśnie na Woli (Wielkiej Woli) odbywały się najczęściej wolne elekcje królów Polski. Obraz był każdorazowo, jak pisze Andrzej Komajda, „zabierany na elekcyjne pola i wystawiamy w specjalnej Kaplicy Prymasowskiej w tzw. szopie senatorskiej. Przed Nią, Matką Pocieszenia, Prymas „Inter rex” sprawował Msze św. i modlił się razem z senatorami o dobry wybór monarchy. Po wyborze króla obraz wracał do kościoła parafialnego, który znajdował się w najbliższym sąsiedztwie pól elekcyjnych. Kustoszem i strażnikiem, tej posiadającej bezcenną wartość historyczną i narodową pamiątki czasów szlacheckiej demokracji, był i jest każdorazowy proboszcz parafii św. Stanisława Biskupa Męczennika”.

Obraz przetrwał burzliwe losy kraju i miasta. W 1655 r. ocalał z pożaru, który strawił kościół podczas potopu szwedzkiego. Po upadku powstania listopadowego kościół został zamieniony na cerkiew prawosławną dla żołnierzy rosyjskich. Rodzina Biernackich przeniosła wtedy obraz do swojej prywatnej kaplicy pałacowej, przy ul. Wolskiej. W 1859 r. rozpoczęto budowę nowego kościoła, ufundowanego przez Adama Michała hrabię Biernackiego, po jej ukończeniu obraz został przekazany do kościoła, w którym znajduje się do dzisiaj.

Wizerunek ukazuje Matkę Bożą z małym Jezusem. Jej oczy zwrócone są w dal. Maryja ubrana jest w czerwoną tunikę i błękitne maforium ze złotą lamówką. Otula swoim płaszczem siedzącego na jej kolanach Jezusa, ubranego w różową suknię. Syn Boży, choć ukazany w postaci dziecka, zachowuje w tym wizerunku bardzo dostojną pozycję, pełną powagi i majestatu. W lewej dłoni trzyma księgę Słowa Bożego, a prawą błogosławi tym wszystkim, którzy do Niego przychodzą. Wokół głowy Jezusa i Maryi widnieje nimb ze złotych gwiazd wskazujących na bóstwo Jezusa i świętość Maryi. Także barwy płaszcza Matki Chrystusa, złota i niebieska, w sposób symboliczny wskazują na duchową, niebiańską sferę obrazu, która otacza Jezusa i Jego Matkę. Do tej świętej przestrzeni i relacji zapraszani są wszyscy czciciele. Maryja stanowi w tym obrazie swoisty tron dla królującego Jezusa, Syna Bożego i Pana tego świata, który hojnie udziela swego błogosławieństwa wszystkim wiernym. Jego pogodny wyraz twarzy i serdeczne, życzliwe spojrzenie utkwione wprost w widza, emanuje troską o losy każdego człowieka. Jezus błogosławi nie tylko władcom Polski, jak kiedyś na polach wolskich, ale każdemu, kto przed Jego wizerunkiem z pokorą o to poprosi.

Matka Boża Pocieszenia jest czczona w tym świętym wizerunku już od samego początku. W czasie II wojny światowej Niemcy zamienili kościół na stajnię dla koni, rozgrabiono także liczne wota znajdujące się wokół obrazu, świadczące o kulcie, jakim cieszyła Maryja w tym świętym obrazie.

Jej wizerunek towarzyszył również uroczystościom 400-lecia stołeczności Warszawy podczas odsłaniania obelisku upamiętniającego historyczne miejsce elekcji królów polskich na polach wolskich. Obecnie, w soboty o godzinie 7.30 w kaplicy przed obrazem Matki Bożej Elekcyjnej jest sprawowana Msza św. z nowenną, z uwzględnieniem indywidualnych próśb i modlitwy za sprawujących władzę w naszej ojczyźnie.

Andrzej Komajda relacjonuje, że przed obrazem modliło się wielu pielgrzymów, z Warszawy i okolic, ale także z innych miast. Przed Jej obrazem prośby swe zanosił śp. bp Władysław Miziołek, miejsce nawiedzali także inni biskupi warszawscy.

Matka Boża Elekcyjna określana jest także „specjalistką od wyborów”. Ks. prałat J. Godzisz, w homilii wygłoszonej podczas jednej z sobotnich Mszy św., powiedział: „Matka Boża poprzez ten obraz była obecna wśród wyborców, uświadamiała wielkość podejmowanych decyzji, pocieszała ich w trudnych sytuacjach. (…) Była strażniczką narodowego, polskiego dobra, poprzez trzymaną straż w sumieniach senatorów i posłów – polskiej szlachty. Dlatego pragniemy ukazywać Matkę Pocieszycielkę w tym historycznym obrazie. Była potrzebna w poprzednich pokoleniach, jest potrzebna i dzisiaj: polskiej elicie politycznej i gospodarczej, kulturalnej i społecznej. Potrzebna jest i nam w naszych codziennych wyborach, w naszym życiu. Ona – Strażniczka! Pocieszycielka!”.

Modlitwa nowennowa do Matki Bożej Pocieszenia może stać się pomocną dla każdego, kto boryka się nie tylko z trudnymi wyborami, ale także troszczy o losy naszego narodu: „Matko Boża Elekcyjna! Jak niegdyś doradzałaś szlachcie we właściwych wyborach królów polskich, tak dzisiaj zechciej stać przy nas w naszych trudnych decyzjach, wyborach i na rozstajach życiowych dróg. Spojrzyj na nas łaskawie, tym samym zatroskanym wejrzeniem Twoim, z jakim od tylu stuleci patrzysz na dzieje naszego narodu. Pragniemy polecić Ci, Matko Elekcyjna, wszystkie troski i problemy nasze, naszych rodzin, naszego miasta i całej ojczyzny. Polecamy Ci również Ojca Świętego, naszych Pasterzy i sprawy Kościoła Świętego w ojczyźnie i świecie (…)”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 7 grudnia

Wtorek, II Tydzień Adwentu
Wspomnienie św. Ambrożego, biskupa i doktora Kościoła
Oto nasz Pan Bóg przyjdzie z wielką mocą.
+ Czytania liturgiczne (rok  C, II): Mt 18,12-14
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter