7 sierpnia
piątek
Kajetana, Doroty, Sykstusa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Męczennicy w mundurach

Ocena: 0
140

Opisując dzieje kapłanów w mundurach, autor przywołuje wiele faktów, które świadczą, jak w skrajnie trudnych warunkach obozowych przez rozmowę i wspólną modlitwę podtrzymywali osadzonych na duchu.

fot. wyd. Znak

Sylwetki kilkunastu kapelanów wojskowych różnych wyznań, – wbrew tytułowi książki nie tylko księży – którzy byli z polskimi jeńcami w obozach w Katyniu, Charkowie i Twerze, przypomniał w poświęconej im książce związany z Instytutem Pamięci Narodowej historyk i politolog Patryk Pleskot.

W książce czytelnik znajdzie biografie dziewięciu księży katolickich (Jana Ziółkowskiego, Antoniego Aleksandrowicza, Dominika Drabczyńskiego, Józefa Czemerajdy, Andrzeja Niwy, Władysława Plewika, Józefa Kacprzaka, Mieczysława Janasa i Edmunda Nowaka) oraz duchownych innych wyznań i religii. W Wojsku Polskim przed II wojną światową 30 proc. kadry stanowili nierzymskokatolicy. Najwięcej, bo 2/3 z nich, stanowili prawosławni i grekokatolicy, 6-8 proc. Wyznawcy judaizmu, a najmniej protestanci i muzułmanie. Dobrze więc, że w książce znalazły się rozdziały poświęcone naczelnemu kapelanowi greckokatolickiemu ks. Mikołajowi Ilkówowi, naczelnemu kapelanowi kalwińskiemu pastorowi Janowi Potockiemu, naczelnemu kapelanowi prawosławnemu ks. Szymonowi Fedorońce oraz naczelnemu rabinowi WP Baruchowi Steinbergowi. Wszyscy oni zginęli razem z tymi, którym służyli. Ostatnią część książki autor poświęcił tym, którzy ocaleli – ks. Zdzisławowi Peszkowskiemu, który w ostatnim transporcie zamiast do Katynia pojechał do Pawliszczewa Boru (w czasie uwięzienia nie był jeszcze księdzem) i salezjaninowi ks. Leonowi Musielakowi, który był wtedy klerykiem.

Opisując dzieje kapłanów w mundurach, autor przywołuje wiele faktów, które świadczą, jak w skrajnie trudnych warunkach obozowych przez rozmowę i wspólną modlitwę podtrzymywali osadzonych na duchu. Praktyki religijne odbywały się zazwyczaj w dużej konspiracji, a gdy z czasem NKWD zorientowało się, że wśród oficerów są kapelani, w przeciwieństwie do innych osadzonych przenoszono ich w różne miejsca. Działo się tak zazwyczaj przed świętami, aby nie mogli przewodniczyć modlitwom w Boże Narodzenie czy Wielkanoc. Inną formą represji było przetrzymywanie w okresie świątecznym w karcerze. Oczywiście władze sowieckie nie przestrzegały żadnych umów międzynarodowych, w tym konwencji genewskiej, które regulowały także sytuację kapelanów wojskowych. W aneksie zamieszczono listy duchownych zamordowanych w Katyniu, Charkowie i Twerze.

W 2009 r. 24 księży katolickich zamordowanych w sowieckich obozach jenieckich zostało zgłoszonych jako kandydaci do procesu beatyfikacyjnego męczenników Wschodu.

 


Patryk Pleskot, Księża z Katynia, Znak Horyzont, Kraków 2020, 336 s.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy"

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 8 sierpnia

Sobota, XVIII Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Dominika, prezbitera
Nasz Zbawiciel, Jezus Chrystus, śmierć zwyciężył,
a na życie rzucił światło przez Ewangelię.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ha 1, 12 – 2, 4; Ps 9, 8-13;Mt 17, 14-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do Matki Bożej Łaskawej w intencji Ojczyzny (5-14 sierpnia)
Dziś: parafia Miłosierdzia Bożego w Ząbkach

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter