2 sierpnia
poniedziałek
Kariny, Gustawa, Euzebiusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Męczennik z Pelagowa

Ocena: 0
559

Po raz pierwszy w książce poświęconej słudze Bożemu ks. Romanowi Kotlarzowi autorzy wykorzystali fragmenty jego bardzo osobistych notatek, które powstały po wydarzeniach radomskich w czerwcu 1976 r.

„Książka, którą przedstawiamy, nie jest typową biografią ks. Romana Kotlarza. Jest opisem sprawy księdza, czyli rodzajem studium przypadku duchownego, którego działalność duszpasterska doprowadziła do konfrontacji z peerelowskim aparatem przymusu, oraz jej skutków i konsekwencji, także już po przełomie ustrojowym w Polsce w 1989 r. Przypadku będącego więc w pewnym sensie egzemplifikacją doświadczeń tej części polskich księży, którzy na pewnym etapie swojej drogi kapłańskiej nie potrafili czy nie chcieli zaakceptować swoistego modus vivendi w relacjach z władzami, i zapłacili za to bardzo wysoką cenę, w przypadku ks. Kotlarza – cenę własnego życia” – napisali we wstępie historycy ks. Szczepan Kowalik i Arkadiusz Kutkowski, autorzy książki wydanej przez Instytut Pamięci Narodowej.

To obszerna, bardzo wartościowa praca, po raz pierwszy gromadząca tak wiele dokumentów aparatu bezpieczeństwa i tych związanych z reakcją różnych środowisk po tragicznej śmierci kapłana. Jego proces beatyfikacyjny trwa od 2018r. i jest prowadzony przez diecezję radomską.

 


 

Śmierć nieosądzona. Sprawa księdza Romana Kotlarza
Szczepan Kowalik, Arkadiusz Kutkowski
Instytut Pamięci Narodowej
Lublin, Warszawa 2020
440 s.

 

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy"

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 sierpnia

Poniedziałek, XVIII Tydzień zwykły
Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Euzebiusza z Vercelli, biskupa albo wspomnienie św. Piotra Juliana Eymarda, prezbitera
Mój lud nie posłuchał mego głosu.
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 14, 13-21
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter