29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Milczący wołają

Ocena: 0
1371

W 63. rocznicę śmierci gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” w Muzeum Wojska Polskiego wystawą „Żołnierze wyklęci – niezłomni. Bohaterowie nienazwanego powstania” rozpoczęto obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2016.

– Polska wyraźnie dziś stwierdza poprzez swoje instytucje: tak, to jest ta część chwały oręża polskiego, która weszła do historii i która stanowi podstawę obecnej formacji polskiego żołnierza i polskiej armii – powiedział prof. Wojciech Fałkowski, podsekretarz stanu w MON-ie.

– Ja jestem szczęściarz! Mój ojciec, kmdr Stanisław Mieszkowski, został odnaleziony przez prof. Szwagrzyka i zidentyfikowany. Ale solidaryzuję się z tymi wszystkimi, którzy jeszcze szczątków swoich ojców nie posiedli – powiedział Witold Mieszkowski w imieniu rodzin. Syn zamordowanego w 1952 r. w więzieniu przy ul. Rakowieckiej bohatera przypomniał, że już w 1992 r. rodziny pomordowanych zwracały się do rządu o ekshumację bliskich; odwołany w czerwcu tamtego roku gabinet Jana Olszewskiego nie miał na to szans. Prezes Fundacji „Łączka” Tadeusz Płużański poinformował, że trzy godziny przed uroczystością w MWP przekazano do Kancelarii Prezydenta RP podpisaną przez 80 tys. osób petycję o dalsze prace ekshumacyjne oraz o godne upamiętnienie zamordowanych.

Na wystawie zaprezentowane są sylwetki gen. Augusta Fieldorfa, płk. Stanisława Kasznicy, rtm. Witolda Pileckiego, mjr. Zygmunta Szendzielarza, mjr. Hieronima Dekutowskiego, mjr. Bolesława Kontryma, kmdr. Stanisława Mieszkowskiego i por. Jana Ropowicza. Są też informacje dotyczące ich oprawców. Zwiedzający zobaczą pamiątki po ostatnich żołnierzach II RP. Wystawę uzupełniają zdjęcia Piotra Życieńskiego z prac ekshumacyjnych z jego wystawy „Milcząc – wołają”. Ekspozycję przygotowało MWP, IPN i Fundacja „Łączka”, potrwa ona do 20 marca. Honorowy patronat sprawuje tygodnik „Idziemy”.

Zobacz zdjęcia z wystawy

Zuzanna Smoleńska
fot. Zuzanna Smoleńska/Idziemy
Idziemy nr 10 (544), 6 marca 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter