20 czerwca
czwartek
Diny, Bogny, Florentyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Miłosierdzie Boże namalowane na nowo! Fotorelacja z otwarcia wystawy obrazów Jezusa Miłosiernego

Ocena: 5
1652

Kilkaset osób przybyło na wczorajszy wernisaż obrazów Jezusa Miłosiernego namalowanych według wizji s. Faustyny do klasztoru oo. Dominikanów w Krakowie. Wystawa potrwa do 6 stycznia.

fot. Barbara Stefańska

GALERIA

Dziesięć wizerunków Jezusa Miłosiernego namalowanych przez wybitnych twórców współczesnych odsłonięto w krużgankach klasztoru dominikanów w Krakowie. Dzieła zostały stworzone na podstawie wizji zawartych w „Dzienniczku” św. Faustyny Kowalskiej. Organizatorami projektu są Instytut Kultury św. Jana Pawła II w Rzymie, Fundacja Świętego Mikołaja i redakcja Teologii Politycznej.

W trakcie wernisażu zaprezentowano wizerunki Jezusa Miłosiernego namalowane przez: Jarosława Modzelewskiego, Ignacego Czwartosa, Wincentego Czwartosa, Jacka Dłużewskiego, Wojciecha Głogowskiego, Jacka Hajnosa OP, Krzysztofa Klimka, Bognę Podbielską, Beatę Stankiewicz i Artura Wąsowskiego.

Jak podkreślał w trakcie wernisażu Dariusz Karłowicz, prezes Fundacji Świętego Mikołaja, pomysłodawca przedsięwzięcia i kurator wystawy, na współczesnych artystach spoczywa ciężar z jednej strony utrwalonej tradycji interpretacji wizji św. Faustyny, z drugiej zaś – pogłębiająca się sekularyzacja, niechęć do Kościoła i brak współczesnej sakralnej sztuki katolickiej w Polsce.

Większość zaprezentowanych na wystawie obrazów niebawem znajdzie się w miejscach kultu. Siedem spośród nich zakupili proboszczowie diecezji warszawsko-praskiej.

Siostra Faustyna Kowalska płakała, patrząc na obraz Eugeniusza Kazimirowskiego, jednak nie z powodu jego kunsztu. Płakała nad wszystkimi, którzy próbują zajrzeć za zasłonę. Płakała nad Leonardem, Rafaelem, Piero della Francesco. Płakała nad Sumą św. Tomasza, Wyznaniami św. Augustyna i Myślami Pascala, gdyż zachodnia sztuka sakralna wymiera. A dziś malarze zgodzili się podjąć ryzyko jej odnowienia

– mówił Karłowicz.

Jeden z uczestniczących w projekcie malarzy, Jarosław Modzelewski, podkreślał, że było to „najtrudniejsze zadanie” w jego malarskim życiu. Przestrzegał, by nie patrzeć na powstałe obrazy jak na „prace konkursowe na najbardziej przekonujący wizerunek Chrystusa”. Jak dodał, stworzenie ich było wielkim wyzwaniem, wymagającym pokory artystów.

W wernisażu wzięli udział hierarchowie: kard. Stanisław Dziwisz i bp Jacek Grzybowski. W swoim wystąpieniu biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej zwracał uwagę, że chrześcijaństwo i sztuka spotykają się na wielu płaszczyznach, a łączy je szacunek dla prawdy, dobra, piękna i wolności.

Kultura pozbawiona odniesienia do transcendencji staje się pusta, a chrześcijaństwo bez kultury staje się nieme, niezdolne zrozumieć ani siebie, ani przekazywać tego rozumienia innym

– podkreślał.

Powstałe w ramach projektu „Namalować katolicyzm od nowa” obrazy mają być pierwszym etapem znacznie większego przedsięwzięcia, które zostało rozplanowane na 21 lat. W ciągu kolejnych 20 lat mają być opracowane tajemnice Różańca.

Wernisaż połączono z premierą książki Izabeli Rutkowskiej, wybitnej badaczki Dzienniczka siostry Faustyny.

Zobacz też:

Jak namalować miłosierdzie?

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka i sekretarz redakcji tygodnika „Idziemy”, absolwentka polonistyki na UJ i politologii


b.stefanska@idziemy.com.pl

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 czerwca

Czwartek, XI Tydzień zwykły
Dzień powszedni
Otrzymaliście Ducha przybrania za synów,
w którym wołamy: «Abba, Ojcze».

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 6, 7-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter