28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Młode kino w Koszalinie

Ocena: 0
1136

Czerwcowy Festiwal „Młodzi i Film” w Koszalinie okazał się, jak zawsze, zlotem filmowej młodzieży, która tłumnie przyjeżdża nad morze.

Powstają nowe filmowe uczelnie, prowadzące zajęcia teoretyczne i praktyczne, a także warsztaty i konkursy scenariuszowe. Pojawiają się więc kolejni studenci, którzy realizują pierwsze filmy dokumentalne, animowane i fabularne, początkowo krótkie, a później pełnometrażowe. Obrazy te kursują po rozmaitych festiwalach i przeglądach krajowych i międzynarodowych. Z uwagi na łatwość podróżowania i techniczną prostotę przesyłania kopii filmowych ukształtowała się dziś wielka, międzynarodowa rodzina młodego kina. Rodzi to oczywiście pewne konsekwencje, np. podobieństwo debiutanckich utworów z różnych krajów.

Na tegorocznym festiwalu w Koszalinie były dwie sekcje konkursowe: długometrażowych debiutów fabularnych i krótkometrażowych debiutów filmowych. Zaprezentowano w sumie kilkadziesiąt utworów, co mogło dać pojęcie o kondycji młodego polskiego kina. Z kilkunastu pokazanych filmów pełnometrażowych (w większości znanych już z ekranów i poprzednich festiwali) za wartościowy uważam utwór „Wszystkie nieprzespane noce” Michała Marczaka, ciekawą wizualnie wizję nocnej Warszawy, gdzie trójka młodych bohaterów przeżywa pierwsze rozczarowania miłosne. W filmie tym można odczuć autentyczną wrażliwość moralną. Większość debiutów pełnometrażowych cechowała dziwaczność i wtórność formy wobec modnych zagranicznych produkcji. Niektóre obrazy były nawet mówionymi po angielsku imitacjami dzieł nowofalowych i amerykańskich kryminałów.

Nagrodzenie przez jury „Placu zabaw” Bartosza M. Kowalskiego, manierycznego obrazu o zabiciu kolegi przez grupę nastolatków, uważam za grubą przesadę. Znany z ekranów film „Wyklęty”, debiut Konrada Łęckiego, wywołał duże zainteresowanie publiczności, nie dostał jednak żadnej nagrody. Spośród filmów krótkometrażowych zwracały uwagę niektóre dokumenty i fabułki, w których autorzy ukazywali problemy relacji rodzinnych i obyczajowych. Jury słusznie nagrodziło w tej kategorii świetnie zrealizowaną fabułkę „Najpiękniejsze fajerwerki ever” Aleksandry Terpińskiej, wyróżnioną na niedawnym festiwalu w Cannes.

 

36. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych Młodzi i Film, Koszalin, 19-24 czerwca

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter