28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Moc kina

Ocena: 0
1518

Biopic – tak określa się biograficzne filmy fabularne. Regularnie pojawiają się nowe tytuły tego gatunku. Bohaterami niekoniecznie są znane postacie historyczne.

Zdarza się coraz częściej, że szeroka publiczność poprzez ekran dowiaduje się o ich istnieniu. Wachlarz postaci jest obszerny: politycy, sportowcy, święci, filmowcy, odkrywcy...

Filmy tego typu różnią się od rzetelnej biografii. Ze swej natury ramy kina wymagają uproszczeń. Dla większości widzów film pozostanie jednym źródłem informacji. Lubi się lub nie pewną postać, bo takie wrażenie pozostawił film. Na dobre i na złe, warto o tym pamiętać. Wraz z upadkiem nawyku czytania filmy kształtują zbiorową pamięć. Mogą być elementem propagandy ideologicznej, ale też promowania dobrych zachowań.

Budżety filmów pokazują, że zwykle lwia część przypada gwiazdom, w dalszej kolejności są koszty produkcji, czasami obróbka informatyczna. W produkcjach głównego nurtu koszty reklamy przekraczają koszty produkcji, wiele środków lokując w kreowaniu medialnego szumu. Dlatego trudno się dziwić, że nie da się znaleźć recenzji typu: „Chłam! Strata czasu!”. Jaki krytyk może sobie na to pozwolić? Przecież chce, by dalej mu publikowano teksty i zapraszano go na imprezy.

Na szczęście i z filmami dzieje się tak jak z książkami: jest z czego wybierać. Starsza produkcja nie odbiega jakościowo od najnowszej. Warto więc dzielić się dobrymi tytułami. Zachęcać do dystrybucji wartościowych filmów niszowych z innych krajów. Tworzyć atmosferę zdrowej rozrywki, aby producenci i dystrybutorzy uświadomili sobie, że można się wyłamać z presji środowisk dalekich od wartości.

Cenzura ma zła prasę. Jednak widz ma prawo do tego, aby mu nie zaśmiecano duszy. Ciekawe, że filmy mają różne wersje, w zależności strefy kulturowej, dla jakiej są przeznaczone. Na przykład filmy wyświetlane w samolotach, prócz oczywistej selekcji usuwającej wszelkie katastrofy, są tak przygotowane, by unikać przedstawiania w złym świetle nacji lub religii potencjalnych klientów. A więc argument, że dzieło sztuki jest nietykalnym tworem, upada, bo przecież sam reżyser jest na pasku komercji.

Użytkownik zawsze ma prawo usunąć to, co mu się nie podoba. „Wolnoć, Tomku w swoim domku”, więc nie życzę sobie pewnych dialogów, golizny, pornografii, chamstwa... A przygotować skróconą wersję filmu do oglądania w gronie rodzinnym jest sprawą łatwą technicznie: wystarczy darmowy program DVD Shrink.

ks. Stefan Moszoro-Dąbrowski 
Autor jest duchownym Prałatury Opus Dei w Warszawie
Prowadzi stronę 
www.ostatniaszuflada.pl
Idziemy nr 30 (564), 24 lipca 2016 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter