19 lipca
piątek
Wincentego, Wodzislawa, Marcina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Moc zmartwychwstania

Ocena: 0
1076

List do Efezjan mocno wyróżnia się na tle innych pism przypisywanych Apostołowi Narodów.

Pieczenie ciast, gotowanie, przygotowywanie koszyczków na błogosławieństwo pokarmów i świąteczne spotkania rodzinne już za nami. Można zatem nieco odetchnąć, zagłębić się w fotelu z filiżanką gorącej kawy i sięgnąć po lekturę, która pozwoli zastanowić się nad tajemnicą zmartwychwstania Pańskiego. Tę rolę świetnie spełni Pawłowy List do Efezjan wraz z komentarzem.

List do Efezjan mocno wyróżnia się na tle innych pism przypisywanych Apostołowi Narodów. Jest uznawany za najbardziej wyrazisty i zawiera jedne z najgłębszych teologicznych wypowiedzi w tradycji chrześcijańskiej. Św. Paweł nie tylko podkreśla to, co zostało dokonane poprzez śmierć i zmartwychwstanie Jezusa, ale także wskazuje na ostateczny plan Boga – zjednoczenie wszystkich pod zwierzchnictwem Chrystusa. Jak wyjaśnia autor komentarza, św. Paweł wielokrotnie zaznacza, że „dobrodziejstwa, którymi cieszą się chrześcijanie, są skutkiem ich zjednoczenia z Chrystusem w przeszłości (…), teraźniejszości i przyszłości (…)”. To zjednoczenie z kolei jest źródłem zupełnie nowej tożsamości: porzucając starego człowieka, przyoblekamy się w nowego.

Skoro więc „już po świętach”, spróbujmy nostalgiczne westchnienie zamienić na pełną nadziei perspektywę, którą zyskaliśmy dzięki zmartwychwstaniu Chrystusa.

 


List do Efezjan. Katolicki Komentarz
do Pisma Świętego

Peter S. Williamson
przeł. Dominika Krupińska
W drodze, Poznań 2022

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 lipca

Piątek, XV Tydzień zwykły
Moje owce słuchają mego głosu,
Ja znam je, a one idą za Mną.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 12, 1-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Anny 17-25 lipcaNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter