19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Możny i niezawodny

Ocena: 0
2189
Święty Józef będzie z nami podczas każdej Mszy Świętej! Wszyscy, którzy w opiekunie Matki Bożej widzą swego orędownika i opiekuna, którzy pielgrzymują do poświęconych mu miejsc i wzywają jego wstawiennictwa, są na pewno bardzo, bardzo ucieszeni wiadomością z Watykanu, którą my w naszym tygodniku wydrukowaliśmy tydzień temu w całości.
Otóż Kongregacja ds. Kultu Bożego i dyscypliny Sakramentów ogłosiła dekret o włączeniu wezwania św. Józefa do modlitw eucharystycznych II, III i IV Mszału rzymskiego. Można powiedzieć, że jest to odpowiedź na wieloletnie prośby wiernych z całego świata, bo już bł. Jan XXIII kazał włączyć jego imię do Kanonu Rzymskiego.

Czy o przygotowaniach do ogłoszenia dekretu wiedziało Wydawnictwo WAM i dwie autorki, które przygotowały akurat teraz wydaną książkę o św. Józefie? Pewnie nie, ale ta książka to „strzał w dziesiątkę”. Książka powstała – jak zapewnia Katarzyna Pytlarz, razem z Elżbietą Polak autorka książki – z wdzięczności wobec tego niezawodnego patrona i przyjaźni, jaka łączy z nim wiele, wiele osób. Zaledwie pięćdziesiąt z nich wypowiada się w książce, bo inaczej musiałaby mieć ona jakąś nieprawdopodobną ilość stron. „Święty Józef działał zawsze i nie zostawiał proszących go o pomoc bez odpowiedzi. Często działał prawie natychmiast, ku zaskoczeniu proszących, rozwiązując problemy i załatwiając sprawy, które latami nie mogły być wyjaśnione” – pisze Katarzyna Pytlarz. Świadkami wielu cudów i łask, jakie ludzie otrzymywali przez wieki za pośrednictwem św. Józefa, są m.in. siostry bernardynki z krakowskiego klasztoru przy ul. Poselskiej, gdzie w kościele św. Józefa znajduje się figurka Dzieciątka Koletańskiego. Jego to szukała przed laty autorka książki, a znalazła słynący łaskami obraz św. Józefa, który – reprodukcję znajdziemy na okładce – prowadzi powierzonego sobie Syna Bożego ręką pewną i silną, ale i z widoczną zgodą na Jego samodzielność.

W książce znajdziemy zestaw pięknych i nie zawsze znanych modlitw – w tym dwie nowenny, dwie septenny (modlitwy na siedem dni), Godzinki ku czci św. Józefa i Psalmy ku czci tego świętego. Jest też, oczywiście, słynny „telegram” dla wybłagania szybkiego ratunku, a o skuteczności tej modlitwy wspomina w książce niejedna osoba. Znajdziemy też encyklikę Quamquam Pluries papieża Leona XIII o nabożeństwie do św. Józefa ogłoszoną w roku 1889 oraz adhortację apostolską Redemptoris Custos Jana Pawła II o świętym Józefie i jego posłannictwie w życiu Chrystusa i Kościoła, ogłoszoną w stulecie encykliki Leona XIII. Dokument papieża Wojtyły jest w dużym stopniu poświęcony ojcostwu, którego rolę i rangę Jan Paweł II tak bardzo chciał podnieść. A papież Franciszek właśnie ze św. Józefem rozpoczął swój pontyfikat!


Cuda Świętego Józefa. Świadectwa i modlitwy, zebrały i opracowały Elżbieta Polak i Katarzyna Pytlarz przy współpracy z siostrami bernardynkami, Wydawnictwo WAM, Kraków 2013.

Barbara Sułek-Kowalska
Idziemy nr 27 (408), 7 lipca 2013 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter