31 stycznia
wtorek
Marceli, Ludwiki, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Muzeum apostoła słowa

Ocena: 0
1143

Prawie sto lat temu bł. ksiądz Ignacy Kłopotowski założył w Warszawie wydawnictwo, ewangelizujące za pośrednictwem prasy i książek. 1 października bp Romuald Kamiński poświęcił w Rembertowie muzeum, które przedstawia dzieła błogosławionego.

fot. archiwum Zgromadzenia Sióstr Loretanek

Muzeum usytuowane jest w wieży kaplicy klasztornej domu zakonnego Zgromadzenia Sióstr Loretanek. Składa się z dwóch sal głównych z platformami na półpiętrach. Na ekspozycję wykorzystana została również przestrzeń klatki schodowej. Szczególnym wątkiem wystawy jest proces beatyfikacyjny założyciela i podkreślenie apostolstwa słowa drukowanego jako misji zgromadzenia loretanek, realizowanej od stu lat.

Treść ekspozycji można podzielić na kilka etapów: początki działalności wydawniczej, rozwój wydawnictwa za życia założyciela, kontynuacja pracy wydawniczej po jego śmierci, zmiany lokalizacji drukarni, ewolucja techniki drukarskiej, praca wydawnicza podczas lat cenzury PRL, aż po swobodną działalność wydawniczą po zmianach politycznych.

 


REDAKTOR I WYDAWCA

W pierwszej sali zainscenizowany został pokój redakcyjny, w którym można zapoznać się z postacią bł. Ignacego Kłopotowskiego jako autora, redaktora i wydawcy. Zwiedzający mogą obejrzeć biurko, biblioteczkę i sekretarzyki ks. Ignacego, z maszyną do pisania, piórem, kałamarzem, pieczątkami czy aparatem telefonicznym, gromadzonymi dotychczas w archiwum ks. Kłopotowskiego przez siostry loretanki. Znajduje się tu także zestaw fotografii i portretów, map, rycin, książek oraz przedmiotów kultu używanych przez ks. Kłopotowskiego. W gablotach wyeksponowano współredagowane przez niego tytuły prasowe.

Piśmiennicza działalność ks. Kłopotowskiego początkowo była wsparciem dla prowadzonej przez niego działalności dobroczynnej. Służyć temu miały publikacje broszurowe o charakterze teologiczno-moralnym, dewocyjnym, hagiograficznym, historycznym, polemicznym. Przystępna cena i forma przekazu sprawiały, że cieszyły się one dużą popularnością wśród prostego ludu. Ks. Kłopotowski marzył o wydawaniu pism religijnych, co stało się możliwe dopiero po ogłoszeniu przez władze carskie ukazu tolerancyjnego w 1905 r. Jako pierwszy wydany został tygodnik „Posiew”, adresowany do mieszkańców wsi, a potem dziennik „Polak-Katolik” i miesięcznik „Dobra służąca”. Ks. Kłopotowski drukował wtedy w Lublinie, we własnej drukarni, którą w 1908 r. przeniósł do Warszawy, gdzie działała w wynajętych lokalach w różnych lokalizacjach. W 1927 r. ks. Kłopotowski zakupił drukarnię przy ul. Tamka 46 i zarejestrował pod nazwą Drukarnia Loretańska pod zarządem Sióstr Loretanek.

 


PUBLIKACJE

W gablocie ściennej muzeum w Rembertowie znajdziemy czasopisma, których błogosławiony był redaktorem. Na szczególną uwagę zasługuje pierwsza publikacja autorska ks. Ignacego Kłopotowskiego – „Nawiedzenia Najświętszego Sakramentu” z 1896 r. – która zainicjowała jego działalność publicystyczną. Oprócz tego znajdziemy „Kółko Różańcowe”, które niosło przekaz popularyzacji modlitwy różańcowej, „Anioła Stróża”, „Przegląd Katolicki”, redagowany oraz wydawany przez ks. Kłopotowskiego jako czasopismo dla kapłanów i warstwy inteligenckiej, czasopismo „Posiew” z dodatkiem „Słowo Boże”, zawierającym fragmenty Ewangelii na niedzielę, homilie, teksty dewocyjne. – Sam bł. Ignacy Kłopotowski posiadał w podręcznej bibliotece książki z teologii dogmatycznej i moralnej, Pismo Święte i komentarze do niego, historię Kościoła, historię Polski, literaturę polską, słowniki, encyklopedie. Mamy w Muzeum czytniki multimedialne, na których można obejrzeć książki oraz rękopisy zeskanowane i zaprezentowane w wersji cyfrowej – mówi s. Stefania Korbuszewska, dyrektor Wydawnictwa Sióstr Loretanek. W drugiej sali zrekonstruowana została hala maszyn poligraficznych, które w większości pochodzą z lat dwudziestych poprzedniego wieku. – Są szczególnie dla nas cenne, ponieważ zostały zakupione przez ks. Ignacego Kłopotowskiego – dodaje loretanka.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 31 stycznia

Wtorek, IV tydzień zwykły - wspomnienie św. Jana Bosko, prezbitera
Córko, twoja wiara cię ocaliła, idź w pokoju
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 5, 21-43
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter