20 października
wtorek
Ireny, Kleopatry, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Muzyczne "Fantazje na tematy polskie" w Poznaniu

Ocena: 0
191

W Poznaniu odbywa się zgromadzenie planarne Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE), w którym uczestniczą przewaodniczący konferencji biskupich. W piątek wieczorem odbył się się koncert "Fantazja na tematy polskie. W 1050. rocznicę pierwszego biskupstwa w Polsce".

fot. flickr.com/Episkopat News/episkopat.pl

Piękno jest bramą do nieba – powiedział kard. Angelo Bagnasco podczas koncertu w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicz w Poznaniu. 

W koncercie „Fantazja na tematy polskie. W 1050. rocznicę pierwszego biskupstwa w Polsce” wystąpiły Orkiestra Filharmonii Poznańskiej oraz jej Chór Chłopięcy i Męski – słynne Poznańskie Słowiki, pod dyrekcją Rafała Jacka Delekta. Wykonali oni uwerturę do opery „Jadwiga królowa polska” Karola Kurpińskiego, Fantazję A–dur na tematy polskie op. 13 na fortepian i orkiestrę Fryderyka Chopina (wraz z pianistką Janiną Marcinkowską) oraz owacyjnie przyjęte dwa utwory Wojciecha Kilara: „Angelus” na sopran (Ilona Krzywicka), chór mieszany i orkiestrę oraz „Victoria” na chór mieszany i orkiestrę.

– Piękno zbawi świat – te słowa Fiodora Dostojewskiego zacytował kard. Bagnasco, dziękując za koncert–prezent dla uczestników zgromadzenia CCEE. Wskazał, że to, co piękne wyzwala człowieka od samego siebie, uwalnia od ciężaru ograniczeń i pomaga wznieść się wyżej. Jest bramą do nieba, gdzie bije źródło tego piękna. Człowiek czuje, że piękne rzeczy, które tworzy nie wywodzą się z niego samego. Według św. Augustyna źródłem piękna jest Bóg – przypomniał przewodniczący CCEE.

Piękno Boże odzwierciedla się w tym, co stworzone, a zwłaszcza w człowieku. Wszyscy ludzie noszą w sobie to Boże piękno, pomimo wszelkich różnic między nimi. Różnorodność ta może stać się murem między nimi albo źródłem bogactwa dla wszystkich. – My, biskupi Europy chcemy, by różnice były bogactwem we wspólnym domu – zadeklarował kard. Bagnasco.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 października

Wtorek, XXIX Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Jana Kantego, prezbitera
Bądźcie podobni do ludzi oczekujących swego Pana...
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ef 2,12-22; Ps 85,9ab.10-14; Łk 12,35-38
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter