Im bardziej ludzie oddalają się od życia prostego i naturalnego, a wybierają życie w luksusie, tym większe stają się ich cierpienia i niepokoje

– to jedna z myśli o. Paisjusza Hagioryty (1924-1994), prawosławnego mnicha z góry Athos, opublikowanych w książce Alaina Durela „Mądrość mnichów z góry Athos”.
Blisko 400 krótkich myśli (zwanych apoftegmatami) Paisjusza, Józefa Hezychasty, Efrema z Katunaki, Porfiriusza Kawsokaliwity, Hieromnicha Izaaka, Petroniu z Rumunii, a także Bazylego z Iwiron i Tichona ze Stawronikity zebrał francuski pisarz i filozof Alain Durel. Kilkakrotnie odwiedzał on Athos, zwany ogrodem Maryi, pisał o tym centrum życia monastycznego prawosławia (od ponad tysiąca lat!), a nawet przez rok był tam nowicjuszem.
Znakomite, przybliżające życie mnichów wprowadzenie napisał polski dominikanin o. Tomasz Grabowski, który miał szczęście spędzić na Athos ponad miesiąc, co było pewnego rodzaju wyjątkiem, zważywszy że przedstawicieli wszystkich innych – poza prawosławiem – religii i wyznań jednocześnie może być na wyspie dziesięciu, a i to na zaproszenie i z wydaną specjalnie wizą.
Lektura książki, nad którą tygodnik „Idziemy” objął patronat medialny, pokazuje, jak zadziwiająco wiele ciągle mają nam do powiedzenia mnisi.
Alain Durel
„Mądrość mnichów z góry Athos”
przekład Maria Dedio
W drodze, Poznań 2021,
152 s.