29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Na brytyjskim dworze

Ocena: 0
2376

W ubiegłym tygodniu pisałem w tej rubryce o typowanym do tegorocznych Oscarów filmie „Green Book”. Poważnie brany pod uwagę jest także dramat kostiumowy „Faworyta”, który zdobył wstępne nominacje w wielu kategoriach.

fot. Twentieth Century Fox Film Corp.

Jego twórcą jest Yorgos Lanthimos, autor kilku filmów utrzymanych w poetyce współczesnych surrealistycznych historyjek ocierających się o nihilizm. Podejmując się w Wielkiej Brytanii realizacji „Faworyty”, grecki reżyser musiał w pewnym sensie dostosować się do standardów scenariuszowych i produkcyjnych obowiązujących w gatunku anglosaskiego kina historycznego, mającego wielkie tradycje. Mimo wszystko zachował w tym utworze niepowtarzalny styl, typowy dla uprawianego przez niego autorskiego komediodramatu, czy raczej tragifarsy.

Akcja rozgrywa się na brytyjskim dworze królewskim na początku XVIII w., kiedy Anglia była w stanie wojny z Francją. Bohaterkami są trzy kobiety: schorowana i zniedołężniała królowa Anna, jej wpływowa powiernica i doradczyni księżna Sarah oraz pojawiająca się nagle na dworze zubożała arystokratka Abigail. Wkrótce między Sarah i Abigail dochodzi do walki o względy królowej. Panie nie przebierają w środkach, posuwając się nawet do najbardziej perfidnych intryg. W ten sposób Abigail niejako awansuje z podrzędnej roli służącej na doradczynię monarchini.

Twórcy filmu nie mogli sobie odmówić wprowadzenia do filmu modnego dziś wątku lesbijskiego, obecnego w działaniach trzech pań. Sęk w tym, że nie wiemy, co tak naprawdę działo się na dworze zniedołężniałej królowej Anny, zza której pleców rządziła księżna Sarah oraz premier, rząd i posłowie do parlamentu, ukazani tu jako istna banda degeneratów. Ten świetnie zagrany przez hollywoodzkie i angielskie gwiazdy film wygląda więc na karykaturę tradycyjnego brytyjskiego kina historycznego.

„Faworyta” (The Favourite), Irlandia/USA/Wielka Brytania. Reżyseria Yorgos Lanthimos. Wykonawcy: Olivia Colman, Emma Stone, Rachel Weisz i inni.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter