30 listopada
czwartek
Andrzeja, Maury, Konstantego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Na greckiej wyspie

Ocena: 0
1318
Najnowsza premiera w Teatrze Roma jest produkcją w pewnym sensie nietypową dla tej sceny, prowadzonej przez Wojciecha Kępczyńskiego.
Jak wiadomo, dyrektor Kępczyński z powodzeniem wystawia głównie amerykańskie musicale, mające wcześniej premiery w Nowym Jorku lub Chicago. Niektóre z nich, jak „Deszczowa piosenka” (niedawna premiera), mają długą tradycję w amerykańskiej kulturze popularnej XX wieku. Wystarczy przypomnieć znany u nas wspaniały, klasyczny film pod tym tytułem z udziałem Gene’a Kelly’ego. Spektakle w Romie są oczywiście dobrze zrealizowanymi imitacjami kanonicznych wersji amerykańskich i londyńskich, do których dyrektor Kępczyński zdobywa prawa autorskie.

Musical „Mamma Mia!” ma natomiast rodowód europejski. Premiera tego przedstawienia z muzyką szwedzkiego zespołu ABBA odbyła się w 1999 roku w Londynie, dopiero później musical trafił do wielu światowych teatrów, nie tylko amerykańskich i europejskich (w tym, oczywiście, do Sztokholmu), lecz także w Szanghaju i w Emiratach Arabskich. W 2008 roku wielką popularnością cieszył się także film z udziałem Meryl Streep. Uniwersalna popularność przedstawienia wynika oczywiście z łatwej, rytmicznej muzyki, obecności piosenek ABBY oraz prostego libretta.

Także przedstawienie w Teatrze Roma wyróżnia się żywiołem tańca i prostej, rytmicznej muzyki. Libretto nie należy do najmądrzejszych. Akcja rozgrywa się na słonecznej greckiej wyspie, gdzie młoda Sophie, wychowana samotnie przez prowadzącą pensjonat matkę, zaprasza na swój ślub trzech panów, z których każdy może być jej ojcem. To przyjaciele matki z hippisowskich czasów. Zaproszeni goście świetnie się bawią, w kłopoty wpada tylko biedna Sophie, która nie może rozwikłać zagadki. Ważny jednak staje się fakt, że wszyscy poszukują odrobiny szczęścia, radości życia i miłości. Ta prościutka (może nawet zbyt prosta) filozofijka podana została w Romie w szalonym rytmie tańca, muzyki i piosenek. Ciekawa scenografia w prosty sposób sugeruje greckie klimaty. Mimo mało moralnej historii powodzenie zapewnione.


Teatr Roma. „Mamma Mia!”. Muzyka i teksty: Benny Andersdon, Bjorn Ulvaeus. Libretto – Catherine Johnson. Reżyseria – Wojciech Kępczyński. Wykonawcy: Alicja Piotrowska, Zofia Nowakowska, Dariusz Kordek i inni. Premiera – 21 lutego

Mirosław Winiarczyk
fot. Kajus W. Pyrz/Materiały prasowe TM Roma
Idziemy nr 12 (495), 22 marca 2015 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 listopada

Czwartek, XXXIV Tydzień zwykły 
Pójdźcie za Mną,
a uczynię was rybakami ludzi.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 4, 18-22
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna do św. Barbary 25 XI-3 XII
Nowenna przed Niepokalanym Poczęciem NMP: 29 XI-7 XII

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter