19 czerwca
środa
Gerwazego, Protazego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Na ratunek katedrze

Ocena: 5
888

Premiera filmu fabularnego o wielkim pożarze paryskiej katedry Notre-Dame, który miał miejsce 15 kwietnia 2019 r., przed Wielkanocą, jest bardzo ważnym wydarzeniem nie tylko dla publiczności katolickiej.

fot. Mickael Lefevre/BSPP

Ten jeden z najważniejszych zabytków sakralnych chrześcijaństwa traktowany jest przede wszystkim jako znana na całym świecie perła kultury europejskiej, a nie tylko przepełniona relikwiami czynna katedra – matka wszystkich katedr. Wybitny reżyser Jean-Jacques Annaud, laureat Oscara, autor wielu głośnych utworów (m.in. „Imienia róży”, „Walki o ogień” i „Niedźwiadka”), skrupulatnie odtworzył przebieg dramatycznych wypadków tamtego feralnego dnia. Twórcy udało się dokonać nieprawdopodobnego wyczynu technicznego. Autor w sposób mistrzowski połączył bowiem sceny fabularne z obróbką dokumentalną. Grani przez aktorów uczestnicy akcji ratowniczej zostali tu wymieszani z wziętymi z medialnych kronik autentycznymi postaciami. Dzięki zabiegowi nałożenia na siebie fabuły i dokumentu dynamiczną i prowadzoną rytmicznie akcję filmu traktujemy jak bezpośrednią relację z przebiegu akcji gaszenia pożaru i ratowania bezcennych relikwii. Dramatyczne działania indywidualnych bohaterów dramatu – strażaków, urzędników, duchownych – przeplatają się tu ze scenami zbiorowymi: reakcjami zebranego przed płonącą katedrą tłumu turystów i modlących się katolików. W ten sposób Annaud świetnie pokazał narastający żywioł pożaru oraz bohaterstwo i pomysłowość ratowników. Jednocześnie autor skrytykował opieszałość władz w organizowaniu akcji ratowniczej, a także, jak w kinie sensacyjnym, zaprezentował przerażające korki na ulicach Paryża, utrudniające dojazd do katedry.

Najbardziej wartościowym elementem wymowy filmu Annaud wydaje się jednak wielki szacunek twórcy dla katolickiej tradycji katedry Notre Dame i symboliki znajdujących się tam relikwii, głównie uratowanej w ostatniej chwili korony Chrystusa. Biorąc pod uwagę lewackie i antychrześcijańskie poglądy elity politycznej Francji, taki sposób realizacji filmu był aktem pewnej odwagi reżysera. Tymczasem z przerażeniem dowiadujemy się o debatach na temat zakończenia wciąż trwającej odbudowy Notre Dame. Komitet odbudowy, ministerstwo kultury i osobiście prezydent Macron nie podjęli jeszcze decyzji, jaki kształt ma mieć odbudowana katedra. Czy ma być nadal katedrą katolicką, czy jakimś wielokulturowym i wieloreligijnym obiektem, czymś w rodzaju wielkiego domu kultury (sic!). Być może sukces filmu Annaud stanie się argumentem za szacunkiem dla chrześcijańskiej historii Francji. Polecając czytelnikom film „Notre Dame płonie”, mamy nadzieję na pozytywne zakończenie francuskiej debaty o losie odbudowanej katedry.


Notre Dame płonie” („Notre-Dame brûle”). Francja, 2022. Reżyseria – Jean-Jacques Annaud. Wykonawcy – Samuel Labarthe, Jean-Paul Bordes, Mickael Chirinian, Maximilian Seweryn i inni. Dystrybucja – Monolith Films, Rafael Film

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 czerwca

Poniedziałek, XI Tydzień zwykływs
Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Romualda, opata
Jeśli Mnie kto miłuje, będzie zachowywał moją naukę,
a Ojciec mój umiłuje go i przyjdziemy do niego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 6, 1-6. 16-18
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter