27 czerwca
czwartek
Maryli, Wladyslawa, Cyryla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Na ratunek ludzkości

Ocena: 0
954

„Avengers: Koniec gry”, kolejny odcinek kinowej serii z gatunku fantastyki, w pierwszy weekend tzw. otwarcia w Ameryce i w Polsce pobił rekord oglądalności.

fot. Walt Disney Poland

Ciekawe, że ten trzygodzinny film, wieńczący współpracę wytwórni Disneya z Marvelem nad opartym na komiksach cyklem, rozpętał takie frekwencyjne szaleństwo. Prawdopodobnie wkrótce wysunie się na pierwsze miejsce dochodów w historii kina amerykańskiego, wyprzedzając wszystkie „Gwiezdne wojny” i klasyczne „Przeminęło z wiatrem”. A przecież jest utworem stanowczo za długim, mającym charakter dziwacznej mieszanki gatunkowej. Akcja rozbija się na wiele epizodów, w których poznajemy osobiste perypetie bohaterów (także w retrospekcjach) oraz podziwiamy świetnie zrealizowane walki w kosmosie. Na przemian oglądamy dramaty rodzinne i żartobliwe scenki z amerykańskimi komiksowymi superbohaterami, znanymi z poprzednich filmów serii. Można było to skrócić bez szkody dla przejrzystości akcji.

Po przegranej walce ze złowrogim Thanosem pozostali przy życiu poobijani bohaterowie wracają na Ziemię i długo nie mogą się pozbierać. Wkrótce jednak znowu stają do walki. Iron Man, Kapitan Ameryka, Hulk, Thor, Czarna Wdowa, War Machine i Ant-Man wyruszają w kosmos, aby przebyć długą drogę, walcząc w coraz bardziej odległych galaktykach. Oglądamy kolejne bitwy, raz kameralne, innym razem z doskonałą od strony technicznej, rozbuchaną batalistyką. W szczegółach wydarzeń zapewne orientują się tylko wierni fani, których, jak widać z frekwencji, jest bardzo wielu. Podejrzewam jednak, że pozostali widzowie będą się nudzić. Twórcy połączyli rozrywkę z dosyć nachalną propagandą hartu ducha i odwagi amerykańskich mitycznych superbohaterów, którzy po raz kolejny ratują świat. Ciekawe, czy jak przyjdzie co do czego, uratują Polskę?

 

„Avengers: Koniec gry” (Avengers: Endgame), USA, 2019. Reżyseria: Anthony Russo, Joe Russo. Wykonawcy: Robert Downey jr., Chris Evans, Mark Ruffalo, Chris Hemsworth, Scarlett Johansson, Jeremy Renner i inni. Dystrybucja: Walt Disney Poland

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 czerwca

Strzeżcie się fałszywych proroków, którzy przychodzą do was w owczej skórze, a wewnątrz są drapieżnymi wilkami. Poznacie ich po ich owocach.

Dziś w Kościele: środa XII tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Zygmunta Gorazdowskiego, prezbitera
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rdz 15,1-12.17-18 ; Ps 105 (104),1-4.6-9 ; Mt 7,15-20.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -

JAN PAWEŁ II MÓWIŁ DO NAS

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku do Polski zmieniła trwale naszą ojczyznę i nas samych. Co wtedy papież chciał nam przekazać? Co zapamiętaliśmy?
+ 2 czerwca: Warszawa - Okęcie i Plac Zwycięstwa (1)
+ 3 czerwca: Warszawa i Gniezno (2)
+ 4 czerwca: Czestochowa (3)
+ 5 czerwca: Czestochowa (4)
+ 6 czerwca: ostatni dzień w Częstochowie i Kraków (5)
+ 7 czerwca: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka (6)
+ 8 czerwca: Nowy Targ, Kraków (7)
+ 9 czerwca: Kraków, Nowa Huta, Kraków (8)
+ 10 czerwca: Kraków i pożegnanie z ojczyzną (9)