20 października
środa
Ireny, Kleopatry, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Na ratunek Oli!

Ocena: 5
501

Nowy film Patryka Vegi może stać się wydarzeniem ze względu na podjęcie przez kontrowersyjnego twórcę ważnego tematu handlu dziećmi.

fot. materiały dystrybutora

Vega znany jest z produkcji sensacyjnych, w których obrazy walki z mafijną przestępczością i demaskowania życia politycznego okraszał dużą dawką brutalności. Kolejne utwory artysty, mimo różnej tematyki, pojawiające się corocznie na ekranach z szybkością karabinu maszynowego, trudno było od siebie odróżnić ze względu na brutalny styl i wulgaryzmy. Jednak w filmie pod angielskim tytułem „Small World” twórca dozuje sceny brutalne bardzo oszczędnie.

Bohater filmu, polski policjant Robert, przez wiele lat ściga międzynarodową szajkę porywaczy dzieci. Od momentu, kiedy nie udało mu się uratować czteroletniej Oli przed porwaniem za granicę, bohater co kilka lat obsesyjnie wraca do tej sprawy. Korzystając z pomocy Interpolu, podróżuje po świecie, aby dopaść porywaczy. Podczas podróży, które traktuje jak prywatną misję, trafia do Rosji, Amsterdamu i Tajlandii. Okazuje się, że dorastająca w miarę upływu lat dziewczynka sprzedana została przez rosyjskich i ukraińskich handlarzy i wpadła w łapy właścicieli satanistycznych klubów, którzy odprawiali z dziećmi swoje upiorne rytuały. W końcu przewieziono ją do Tajlandii, gdzie zmuszona została do zamieszkania z psychopatycznym pedofilem i pracy w podejrzanym klubie. Robert, grany świetnie przez Piotra Adamczyka, wreszcie ją tam odnajduje…

Zagadkowego zakończenia nie zdradzę, jednak muszę podkreślić motyw nawrócenia Oli, co może się wydawać ryzykowne, zważywszy na ogrom pedofilskiej presji przez lata wywieranej na bohaterkę.

Jak wspomniałem, Vega uniknął przeładowania filmu brutalnymi scenami z dziećmi, zapewne przez wzgląd na delikatność tematyki filmu. Jednak akcja utworu przepełniona została scenami jakby wyjętymi z hollywoodzkiego kina akcji, wieloma walkami i pościgami. Piotr Adamczyk zadziwia kondycją fizyczną, nabiegał się tu jak Tom Cruise w amerykańskich hitach. Aktor sprawił, że mimo załamywania się akcji w kilku momentach nie traciliśmy kontaktu z bohaterami filmu.

Najważniejsze jest jednak przesłanie filmu. Patryk Vega przełamał tu medialną furię atakowania za przestępstwa pedofilii wyłącznie przedstawicieli Kościoła i pojedynczych celebrytów. Przypomniał oczywisty fakt, że od lat porywane w Polsce dzieci trafiają do zagranicznych klubów i placówek, pełniących w gruncie rzeczy funkcję pedofilskich domów publicznych. Zwrócił także uwagę na satanistyczny wymiar tego procederu.

Końcowe wyznanie wiary artysty też ma swoją wymowę. Zachowanie Roberta, związane z jego obsesją ratowania dziewczynki, może się wydać niejasne i zagadkowe, jednak postać ta broni się doskonałą kreacją Piotra Adamczyka, występującego tu na czele międzynarodowej obsady. W drugiej części filmu rolę szesnastoletniej Oli zagrała Julia Wieniawa, dorosła aktorka i celebrytka. Takiej decyzji reżysera nie da się chyba obronić.

 

 

 


Small World”; Polska, 2021; reżyseria: Patryk Vega; aktorzy: Piotr Adamczyk, Julia Wieniawa i inni; dystrybucja: Kino Świat

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 października

Środa, XXIX Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Jana Kantego, prezbitera
Czuwajcie i bądźcie gotowi, bo o godzinie,
której się nie domyślacie,
Syn Człowieczy przyjdzie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Łk 12,39-48
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY



Najczęściej czytane komentarze

- Reklama -

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy



Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter