16 grudnia
niedziela
Albiny, Zdzisławy, Alicji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Na rocznicę Cudu nad Wisłą

Ocena: 0
2248

Termin ukazania się tej książki jest nieprzypadkowy. Została wydana na kilka dni przed 98. rocznicą Bitwy Warszawskiej, zwanej Cudem nad Wisłą, nakładem wydawnictwa Bellona.

Jej autorem jest wybitny specjalista w dziedzinie historii wojskowości i duszpasterstwa wojskowego prof. dr hab. Wiesław Jan Wysocki, kierownik Katedry Historii XIX i XX w. na UKSW. Prof. Wysocki jest także autorem biografii ks. Ignacego Skorupki – jednego z bohaterów Cudu – bo tematyka zawarta w książce bliska jest mu od lat. Końcową część dwunastego rozdziału książki, poświęconą planom budowy Muzeum Bitwy Warszawskiej, napisał Rafał Pazio – dyrektor Samorządowej Instytucji Kultury „Park Kulturowy Ossów – Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku”.

Prof. Wysocki przybliża historię wsi Ossów, która była areną przełomowych zmagań bitwy, pokazuje okoliczności polityczne i militarne, które doprowadziły do starcia z bolszewikami pod Warszawą w 1920 r., opisuje atmosferę, jaka panowała wówczas w zagrożonej stolicy, walki na tzw. przedmościu warszawskim oraz przebieg samej bitwy pod Ossowem. Osobny rozdział poświęcony jest postaci ks. Ignacego Skorupki i próbie odtworzenia szczegółowych okoliczności jego śmierci na podstawie meldunków z frontu. W kolejnych rozdziałach autor pokazuje, w jaki sposób postać ks. Skorupki stała się częścią panteonu polskich bohaterów.

Analizując to, co złożyło się na wielki Cud nad Wisłą, wśród drobnych cudów prof. Wysocki podkreśla znaczenie polskiego wywiadu, który przechwytywał rosyjskie komendy i zagłuszał rosyjską łączność, czytając na częstotliwościach ich radiostacji… Pismo Święte. Zwraca uwagę na genialne kontruderzenie polskie znad Wieprza oraz na parę „przypadków”, które doprowadziły do porażki Rosjan.

Atutem książki są także doskonałe albumowe ilustracje, zarówno archiwalne, pochodzące ze zbiorów sztuki, jak i zdjęcia ze współczesnych rekonstrukcji historycznych. Patronat: tygodnik „Idziemy”.

 

Wiesław Jan Wysocki, „Ossów 1920. Początek Cudu nad Wisłą”, Bellona 2017, 104 s. 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Redaktor naczelny tygodnika "Idziemy"
henryk.zielinski@idziemy.com.plNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -