28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Na świąteczne wieczory

Ocena: 0
915

Nakładem wydawnictwa Biały Kruk ukazał się album pt. „Święta Rodzina”. Właściwie to coś więcej niż album, ponieważ o jego wartości decyduje głównie tekst, a w mniejszym stopniu ilustracje.

Autorem zasadniczego tekstu jest ks. prof. Waldemar Chrostowski, odznaczony jako jedyny Polak i jedyny biblista na świecie prestiżową Nagrodą Ratzingera. Ks. prof. Chrostowskiego, który często pojawia się na naszych łamach, czytelnikom „Idziemy” rekomendować nie trzeba. Jego najnowsza publikacja ma charakter popularyzatorski, ale zawarte zostało w niej również wiele odniesień do faktów i interpretacji mało znanych przeciętnemu odbiorcy.

Ks. prof. Chrostowski prowadzi czytelnika przez kolejne etapy dziejów Świętej Rodziny, począwszy od przodków Jezusa Chrystusa, a skończywszy na śmierci św. Józefa i początku publicznej działalności Zbawiciela. W swojej narracji objawia żyłkę nie tylko naukowca, lecz także zapalonego przewodnika po miejscach biblijnych. Odwołuje się do Starego i Nowego Testamentu, a także do tradycji żydowskiej i chrześcijańskiej, przekazów apokryficznych, nauczania Ojców Kościoła i ostatnich trzech papieży oraz do miejsc biblijnych naznaczonych obecnością członków Świętej Rodziny. Wśród nich jest nade wszystko Galilea z Nazaretem i Kaną Galilejską, Judea z Jerozolimą, Ain Karem i Betlejem oraz Egipt jako miejsce ucieczki przed prześladowaniem ze strony Heroda.

Gdy autor pisze o Świętej Rodzinie, skupia się głównie na Jezusie, Maryi i Józefie, ale niemało miejsca poświęca też przodkom zarówno Matki Bożej, jak i św. Józefa, co bardzo poszerza i objaśnia treści zawarte w znanym z zapisów Ewangelii wg św. Mateusza i wg św. Łukasza rodowodzie Jezusa Chrystusa. Ostatni rozdział w opracowaniu ks. prof. Chrostowskiego poświęcony jest ukazaniu kultu Świętej Rodziny na świecie i w Polsce.

Dopełnieniem tekstu są najważniejsze wypowiedzi papieży: św. Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka, na temat rodziny Jezusa, Maryi i Józefa oraz na temat świętości rodziny jako takiej. Po lekturze i medytacji każdego z rozdziałów można skorzystać z litanii i innych modlitw do Świętej Rodziny. W sam raz na adwentowe i świąteczne wieczory.

Całość ilustrowana jest prawie wyłącznie reprodukcjami dzieł sztuki wykonanymi w większości przez Adama Bujaka, artystę fotografika. Część ilustracji pochodzi z innych źródeł. O ile kunszt Adama Bujaka jest niepodważalny, o tyle reprodukowane dzieła przedstawiają wartość zróżnicowaną, a ich dobór przez redakcję bywa czasem dowolny. Biorąc jednak pod uwagę, że o wartości tej publikacji decyduje głównie tekst, warto po nią sięgnąć samemu bądź zrobić z niej świąteczny upominek najbliższym.

 


 

Święta Rodzina
Tekst: ks. prof. Waldemar Chrostowski
Fotografie: Adam Bujak
Biały Kruk 2020, 168 s.

 

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Redaktor naczelny tygodnika "Idziemy"
henryk.zielinski@idziemy.com.pl

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter