28 maja
wtorek
Jaromira, Justa, Justyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nagroda dla filmu o warszawskiej mistyczce

Ocena: 0
1051
2016-11-12 23:33
mp / Warszawa (KAI), mz

Film Krzysztofa Żurowskiego pt. „Ojciec i matka” opowiada o wileńskiej rodzinie Krypajtisów, osiadłej po II wojnie światowej w na warszawskim Mokotowie. Wzrastała w niej Joanna Krypajtis, zmarła w opinii świętości w wieku zaledwie 19 lat, dziś kandydatka na ołtarze.

Joanna urodziła się 23 grudnia 1944 r. w Wilnie jako trzecie dziecko Jadwigi i Józefa Krypajtisów. Jej ojciec był przed wojną harcerzem i organistą w Wilnie. Po wojnie za udział AK został zesłany do łagru w Workucie. Wspomagał tam współwięźniów swoją wiarą a także lekturami Sienkiewicza, Mickiewicza i innych klasyków literatury polskiej, cudem przemycanych przez żonę za druty obozu.

Jadwiga, matka Joanny była świadkiem konsultacji siostry Faustyny udzielanych w Wilnie Eugeniuszowi Kazimirowskiemu, malarzowi, który malował obraz Jezusa Miłosiernego. Za pomoc dostała od s. Faustyny fotografię tego obrazu. Towarzyszy ona Jadwidze w dalszej historii. Po zesłaniu męża na Syberię cudem, ratuje siebie i czwórkę dzieci od śmierci głodowej. Jadwiga z dziećmi ucieka do Polski po śmierci Stalina w 1953 r. Mieszkają w zwykłej kamienicy na warszawskim Mokotowie. Przed obrazem Jezusa Miłosiernego Jadwiga wymadla z córkami powrót męża z zesłania, który po 10 latach łagru wraca do Warszawy. Ta mężna niewiasta do końca swego życia pomaga ludziom odrzuconym i biednym.

Joanna w wieku 16 lat, w 1960 r. zachorowała na ostre zapalenie rdzenia kręgowego, co spowodowało stopniowy paraliż nóg, rąk, przepony brzusznej i mięśni oddechowych, następnie straciła wzrok. Rodzice zainspirowali córkę by swoją chorobę ofiarowywała w intencji Soboru Watykańskiego, pracy księży misjonarzy oraz ludzi w potrzebie.

W wieku 19 lat Joanna, po czterech latach ciężkiej choroby umiera wpatrzona w obraz Jezusa Miłosiernego. Odchodzi w opinii świętości.

Po latach, 27 stycznia 2016 r. Kuria Metropolitalna Warszawska, na prośbę wiernych z Wilna i Warszawy, wydała modlitwę za wstawiennictwem Joanny Krypajtis, w kierunku rozpoczęcia procesu jej beatyfikacji.

Film Krzysztofa Żurowskiego został zrealizowany dla programu „My Wy Oni”. Jest to magazyn rodzinny emitowany przez TVP 1 w soboty o godz. 10.05. Program ten istnieje od 10 lat w ramach Redakcji Programów Katolickich w TVP 1.

XI Polonijny Festiwal „Losy Polaków” to przegląd profesjonalnych i amatorskich działań multimedialnych z zakresu: filmu fabularnego, dokumentalnego i amatorskiego, telewizji, radia, internetu, wydawnictw z dziedziny literatury, muzyki czy sztuk plastycznych.

Organizatorem festiwalu jest Fundacja „Polska – Europa – Polonia”, a jego partnerami „Kondrat Media” i Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 maja

Środa, VIII Tydzień wielkanocny
Syn Człowieczy przyszedł, żeby służyć
i dać swoje życie jako okup za wielu.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 10, 32-45
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter