13 kwietnia
wtorek
Przemyslawa, Hermenegildy, Marcina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Najważniejsza podróż

Ocena: 0
1682

Jak odwiedzić miejsca, w których dokonały się śmierć i zmartwychwstanie Jezusa? Gdzie można zobaczyć to, co pozostało po tych wydarzeniach? Na wystawie "Śladami Jezusa"’ odbędziemy interaktywną podróż do Jerozolimy sprzed dwóch tysięcy lat.

fot. Maciej Buda

Dzięki porywającej narracji wybitnego aktora Piotra Fronczewskiego i spektakularnym multimediom znajdziemy się w centrum wydarzeń Wielkiego Tygodnia. Poznamy historię ludzi, dzięki którym do dziś istnieje Bazylika Bożego Grobu. Wystawa, adresowana zarówno dla dorosłych, jak i do młodzieży oraz dzieci od ośmiu lat, łączy edukację z ewangelizacją. Mieści się w hali obok Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Patronami honorowymi są m.in. kard. Kazimierz Nycz i bp Romuald Kamiński.

– Pasjonujemy się opowiadaniem historii. Opowieść, którą prezentujemy, jest najbardziej uniwersalna i tajemnicza zarazem. Nie ma osoby, która by się z nią nie zetknęła. Na tej wystawie nie skupiamy się jednak na aspekcie duchowym czy teologicznym – mówi Krzysztof Noworyta, przedstawiciel firmy Tengent, pomysłodawca i jeden z producentów przedsięwzięcia – ale na kwestii materialnej. Zadajemy pytanie, jakie obecnie ślady po tej historii mamy na świecie. Konfrontujemy zwiedzających z obiektami, które zostały po tych wydarzeniach. Szczególnie ważne są elementy związane z Triduum Paschalnym.

Wystawa jest prywatną inicjatywą zrealizowaną dzięki środkom inwestorów. Jest to pierwsza ekspozycja tego formatu w Europie. – To nie jest wystawa multimedialna. To coś więcej – podkreśla pomysłodawca. – Są tu elementy filmu, teatru, wystawy, słuchowiska muzycznego, widowiska. Operujemy twardymi danymi naukowymi. To zanurzenie się w świat Jezusa Chrystusa, aby móc emocjonalnie przeżyć te wydarzenia. Każdy odbiera tę wystawę inaczej, i to jest piękne.

Wystawa będzie podróżować po całej Polsce. Firma Tangent przygotowuje wersje w innych językach, myśli też o pokazaniu naszej wystawy w innych krajach. W Europie mało jest takich przedsięwzięć, przed Polską stoi zatem duże wyzwanie: możemy być pionierami. – Zachęcamy ludzi zarówno wierzących, jak i niewierzących do zastanowienia się nad przeszłością – zaprasza Krzysztof Noworyta. Opiekunem merytorycznym przedsięwzięcia jest o. Narcyz Klimas OFM, ekspert w tematyce Bożego Grobu, służący od 20 lat w Jerozolimie.

Wystawa liczy osiem sal. Pierwszą można nazwać wstępną: zwiedzający kładą się na podłodze, oglądają gwiazdy i słuchają narratora. – Bohaterem tej opowieści jest Jezus Chrystus. Wydarzenia z trzech dni jego życia zmieniły dzieje świata i na zawsze zapisały Jerozolimę na kartach historii. To z jego powodu od dwóch tysięcy lat do tego miasta przybywają miliony ludzi. Dziś w tym miejscu stoisz ty. Kim będziesz w tej podróży? Obserwatorem, pielgrzymem, apostołem? Wybór należy do ciebie – proponuje Piotr Fronczewski. Druga sala prezentuje ogród Getsemani. W kolejnym pomieszczeniu ukazane zostały repliki ważnych atrybutów, m.in. korony cierniowej oraz włóczni, którą przebito bok Pana Jezusa. W następnych strefach przedstawiono tajemnice całunu, film o historii Bożego Grobu, multimedialne widowisko o rozwoju chrześcijaństwa i ślady Polaków w Ziemi Świętej. Na zakończenie każdy może zostawić swój ślad.

Zwiedzanie odbywa się w grupach 20-osobowych. W weekendy organizatorzy zapewniają bezpłatną opiekę nad dziećmi. Od poniedziałku do piątku wystawa jest otwarta w godz. 9-20, a w weekendy w godz. 9-21. Zwiedzanie zorganizowane jest w turach co 20 minut i trwa około 45-60 min. Ostatnie wejście na godzinę przed zamknięciem. Wystawa czynna od 29 marca do 9 czerwca. Więcej szczegółów na: www.sladamijezusa.pl lub przez telefon: 577 131 440

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 kwietnia

Wtorek, II Tydzień Wielkanocny
Dzień Powszedni/wspomnienie św. Marcina I, papieża i męczennika
«Trzeba wam się powtórnie narodzić».
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 3, 7b-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter