29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Namiętności na przyjęciu

Ocena: 4.9
5390

Na ekranach wciąż znajdziemy filmy nagrodzone tegorocznymi Oscarami lub do nich nominowane.

fot. Kino Świat

W powodzi amerykańskich obrazów znajdują się filmy z całego świata, może skromniejsze, ale interesujące ze względu na walory artystyczne. Do takich należy „Madame”, utwór nakręcony przez popularną pisarkę francuską Amandę Stehrs, która zajmuje się także reżyserią. Ten zrealizowany po angielsku komediodramat, przesiąknięty słodko-gorzkim i czarnym humorem, jest znakomitą satyrą na bogatą elitę amerykańską i europejską.

Akcja filmu rozgrywa się w podparyskim pałacu, wynajętym przez bogate i ustosunkowane amerykańskie małżeństwo, które chce spędzić przyjemne – jak to w Paryżu – wakacje. Anna i Bob wydają dla grona takich jak oni zamożnych i snobistycznych przyjaciół wielkie przyjęcie. Wskutek nieporozumienia z liczbą zaproszonych gości Anna prosi hiszpańską pokojówkę Marię, aby uczestniczyła w przyjęciu jako ich znajoma, tajemnicza arystokratka. Mistyfikacja nie trwa długo, bo siedzący obok Marii angielski marchand David zapała nagłą namiętnością do niej, co prowokuje wybuch obustronnego uczucia.

Rzadko kiedy we współczesnych europejskich utworach obyczajowych można znaleźć tak znakomicie napisane dialogi, jak w „Madame”. Rozmowy przy stole pełne są wigoru i dramatyzmu pomieszanego z doskonałą satyrą na amoralność i pustkę duchową zebranego tam towarzystwa. Prosta, lecz wewnętrznie bogata duchowo pokojówka Maria samą swoją zagadkową obecnością i wypowiedziami demaskuje obłudę i fałsz zblazowanych biesiadników. Szkoda, że ta znakomicie napisana, zrealizowana i zagrana przez międzynarodowe gwiazdy komedia satyryczna zamienia się na końcu w dęty melodramat, jakby z innego filmu, nie do końca usprawiedliwiony wcześniejszymi wydarzeniami.

 

„Madame”, Francja, 2017. Reżyseria: Amanda Sthers. Wykonawcy: Toni Colette, Harvey Keitel, Rossy de Palma, Michael Smiley i inni. Dystrybucja: Kino Świat

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter