"Zdobył miejsce w sercach wielu ludzi, którym pomagał, a jako senator RP był rzetelny, prawdomówny i nie zabiegał o tanią popularność. Takiego go pamiętamy”
– wspomina Zbigniewa Romaszewskiego bp Edward Frankowski w książce „Po stronie dobra” wydanej przez Instytut Pamięci Narodowej.
Obszerna księga, poświęcona także małżonce senatora Zofii Romaszewskiej, przywołuje najważniejsze fakty z życia państwa Romaszewskich: ich zaangażowanie w służbę potrzebującym i prześladowanym, w obronie praw człowieka, w powstanie Radia „Solidarność”. Obydwoje byli wielokrotnie represjonowani, a w stanie wojennym otrzymali jedne z najwyższych wyroków.
W uznaniu „znamienitych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej, za wybitne osiągnięcia w pracy publicznej i państwowej” odznaczeni zostali Orderem Orła Białego (Zbigniew w 2011 r., Zofia w 2016).
W książce wspominają ich przyjaciele i współpracownicy. Niezwykle ciekawe są dokumenty dotyczące m.in. spotkania z Aleksandrem Sacharowem czy świadectwo o ks. Janie Ziei. „Romaszewscy nigdy nie kupczyli wartościami” – wspomina w książce Ewa Tomaszewska. To dobra rekomendacja znakomitej lektury dla wszystkich interesujących się niezakłamaną historią PRL.
„Po stronie dobra. Księga dedykowana Zofii i Zbigniewowi Romaszewskiemu”
Instytut Pamięci Narodowej
Warszawa, Kraków, Rzeszów 2020, 746 s.