19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nie tylko dla księży

Ocena: 0
808

Najnowszy numer kwartalnika „Pastores”, wydawany pod patronatem Komisji Episkopatu Polski ds. Duchowieństwa, poświęcony jest tematowi „Samodzielność i posłuszeństwo”.

„Posłuszeństwo w Kościele nie jest biernym poddaństwem” – podkreśla ks. Piotr Kot w tekście „Trudna wolność i kosztowne posłuszeństwo”. Znany z łamów „Idziemy” ks. Dariusz Kowalczyk SJ w artykule „O posłudze i władzy biskupa” zwraca uwagę, że bycie dobrym biskupem oznacza stres, cierpienie, ciężką pracę, a nie zwieńczenie osobistej kariery. Teolog duchowości ks. Krzysztof Dyrek TJ pisze o zadaniach i roli kierowników duchowych. Zwraca uwagę, że kierownictwo duchowe ma pomóc rozeznać wolę Jezusa, wybrać drogę przez Niego wskazaną i zintegrować formowanego.

Dominikanin o. Michał Mrozek stawia pytanie: „Kiedy posłuszeństwo jest cnotą?”. Podkreśla, że nie wystarczy być posłusznym, jeśli człowiekowi brakuje wiary. Sercem posłuszeństwa jest zakorzeniona w Bogu zdolność do miłości. Agnieszka Kuryś podejmuje zagadnienie „Nadużycia władzy we wspólnocie zakonnej”, wskazując, że nadużycia mogą przybierać różne formy i ukrywać się pod relacjami przewidzianymi regułą i tradycją. Autorem kolejnego tekstu jest ks. Henryk Zieliński, redaktor naczelny tygodnika „Idziemy”, który podejmuje temat opracowania nowych zasad obecności osób duchownych w mediach, nad którym prace prowadzone są dwutorowo przez zespół powołany przez Radę Stałą Episkopatu oraz przez inne gremium – Radę ds. Środków Społecznego Przekazu KEP. Ks. Zieliński stwierdza, że dwutorowość prac nad nowymi normami nie przyczynia się do budowania autorytetu prawodawcy. U autora budzi się też wątpliwość, czy obu gremiom uda się wypracować tak szczegółowe i zarazem uniwersalne normy, które będą obejmować wszystkie możliwe przypadki, a jednocześnie zbyt szybko życie i rozwój nowych mediów nie pozostawią ich daleko w tyle.

W numerze także wiele innych interesujących artykułów. Filozof Jan Kłos pisze o posłuszeństwie i nieomylności u św. Johna Henry’ego Newmana. Ks. Mirosław Cholewa, redaktor naczelny „Pastores”, pisze „List starszego księdza do młodego”, przekazując praktyczne wskazówki, w jaki sposób neoprezbiter ma rozpocząć swoją posługę w parafii. Na uwagę zasługują ciekawe wywiady z ks. Andrzejem Halembą o prześladowaniu chrześcijan na Bliskim Wschodzie oraz z dr Elżbietą Kortyczko, neonatologiem, pediatrą i prezesem Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, o którym opowiada w wywiadzie.

Na odnotowanie zasługuje też tekst również znanego z łamów „Idziemy” bp. Jacka Grzybowskiego – „Aż do przelania krwi…”, którego punktem wyjścia do refleksji jest podrozdział encykliki „Veritatis splendor” „Męczeństwo – najwyższe potwierdzenie nienaruszalnej świętości prawa Bożego”.

W „Pastores” znajdziemy też teksty o ochronie małoletnich w Kościele, o sporach między duchownymi i czy powinny one trafiać do świeckich sądów, jest też kilka świadectw, w tym niedawno beatyfikowanej matki Róży Czackiej.

Znakomita lektura nie tylko dla księży.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz tygodnika "Idziemy"

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter