24 kwietnia
środa
Horacego, Feliksa, Grzegorza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nie tylko na listopad

Ocena: 0
887

Najnowszy, listopadowy numer „Biuletynu IPN” poświęcony jest ludziom, którzy – jak podają wydawcy na okładce – „ukochali Polskę ponad wszystko”.

Periodyk otwiera artykuł śląskiego historyka dr. Andrzeja Grajewskiego „Cel osiągnąłem”, w którym autor podkreśla: „Beatyfikacja sługi Bożego ks. Jana Machy 20 listopada 2021 r. w Katowicach ma wymiar nie tylko religijny. Symbolicznie upamiętnia także tych wszystkich, którzy na Górnym Śląsku w czasie niemieckiej okupacji pozostali wierni Polsce, płacąc za swoją postawę ponoszonymi prześladowaniami, a często życiem”.

Dziennikarz Grzegorz Polak w tekście „Razem na ołtarze” wraca do beatyfikacji matki Elżbiety Czackiej i kard. Stefana Wyszyńskiego, zwracając uwagę, jak wiele ich łączy, zwłaszcza okres II wojny światowej, ale i podobne doświadczenia życiowe. Miłość była wartością, na której matka Czacka i prymas Wyszyński opierali swoje programy, życie osobiste, relacje z ludźmi.

O działalności charytatywnej, oświatowej i wydawniczej malarki i publicystki Wandy Ładziny we Francji pisze historyk ks. dr Jarosław Wąsowicz SDB. Rodzinie Brzozowskich, która zapłaciła najwyższą cenę, ratując Żydów, przygląda się Jerzy Dąbrowski, natomiast Patrycja Resel przypomina rodzinę Węgierskich z Łodzi, która również oddała życie za Polskę.

Kandydatowi na ołtarze ks. Kazimierzowi Hamerszmitowi, byłemu więźniowi Dachau, a po wojnie dziekanowi i proboszczowi parafii konkatedralnej w Suwałkach, poświęcony jest tekst historyka dr. Jarosława Schabieńskiego. Ks. Hamerszmit wspomagał w działalności ks. Franciszka Blachnickiego, był organizatorem Mszy za Ojczyznę, a przez władze komunistyczne był traktowany jako jeden z „najbardziej nieugiętych”.

W numerze przypomniano także sylwetki takich osób, jak śląski polityk Jerzy Lewandowicz (piórem Aleksandry Namysło), ks. prof. Michał Heller i jego zmagania i spory z oficjalną ideologią PRL (Bogusław Wójcik), ks. kan. Roman Zelek, proboszcz parafii katedralnej w Kielcach, jeden z najbliższych współpracowników więźnia PRL bp. Czesława Kaczmarka.

Agnieszka Wygoda przypomina postać gen. Janusza Brochwicza-Lewińskiego, obrońcy Pałacu Michla podczas powstania warszawskiego, który całe życie nie rozstawał się z obrazkiem Jezusa Miłosiernego otrzymanym od matki.

Jest też tekst o obrońcach krzyża w Gliwicach podczas konfliktu w 1960 r., przypomniano również postać Janusza Krupskiego, działacza opozycji demokratycznej, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Jest także wspomnienie o zmarłym niedawno obrońcy praw człowieka w Rosji Sergieju Kowalowie.

Wspaniała lektura nie tylko na listopad.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz tygodnika "Idziemy"

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter