16 kwietnia
wtorek
Kseni, Cecylii, Bernardety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nie żyje Wojciech Pestka

Ocena: 3
434

Wojciech Pestka zmarł w wieku 71 lat. Był scenarzystą filmu "Klecha". Obraz opowiada historię niezwykle brutalnych działań powstałej w 1973 roku tzw. „Grupy D”, ściśle tajnego oddziału specjalnego do walki z Kościołem w IV Departamencie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Fot. Praca własna, CC BY-SA 3.0 Link


Dla mnie to przede wszystkim autor powieści „Powiedzcie swoim”, od której wszystko się zaczęło przed dziewięcioma laty. To na jej motywach powstał scenariusz „Klechy”, którego Wojtek był współautorem. Był również współautorem dialogów i autorem tekstu finałowego „Songu zagubionych”

- wspomina zmarłego Jacek Gwizdała, reżyser filmu "Klecha".

W 2020 roku cieszyliśmy się z kolaudacji w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej i zaproszenia filmu na Warszawski Festiwal Filmowy. Niestety. Nie doczekał ani premiery, ani pokazów festiwalowych, ani też dystrybucji kinowej. Tydzień temu spotkaliśmy się po raz ostatni

- dodał Jacek Gwizdała.

Wojciech Pestka urodził się 27 listopada 1951 roku w Pionkach. Po ukończeniu studiów na UMCS od 1974 roku do czasu ogłoszenia stanu wojennego był pracownikiem naukowym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie.

Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, poeta, prozaik, tłumacz. Laureat wielu nagród, w tym Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego za osiągnięcia literackie (2010), Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Hryhorija Skoworody (Ukraina 2012), Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Mikołaja Gogola (Ukraina 2013), Literackiej Nagrody im. Bolesława Prusa (2013), odznaki honorowej „Zasłużony dla Kultury Polskiej (2013), medalu „Za Wierność Przesłaniu Poety” (Ukraińska Fundacja Kultury 2015), brązowego medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2017), Medalu 700-lecia Miasta Lublin (2018).

Mieszkał w Jedlni, gdzie czynnie angażował się w szereg wydarzeń o charakterze historyczno-religijnym, współpracując z tamtejszą parafią. Nabożeństwo żałobne będzie sprawowane w czwartek, 6 kwietnia o 13.00 w kościele pw. św. Mikołaja w Jedlni.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 kwietnia

Środa, III Tydzień wielkanocny
Każdy, kto wierzy w Syna Bożego, ma życie wieczne,
a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 35-40
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarzeBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter