24 września
niedziela
Gerarda, Ruperta, Tomiry
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Niepublikowane wypowiedzi bł. ks. Popiełuszki

Ocena: 5
966

Ta książka stanie się kluczem do zrozumienia ks. Jerzego Popiełuszki - powiedział Paweł Kęska podczas konferencji prasowej na temat swojej najnowszej publikacji. 

Fot. pixabay.com/CCO

Ks. dr Marcin Brzeziński podkreślił, że kapelan Solidarności powinien być bardzo ważną postacią dla współczesnego pokolenia, które zapamiętało go jako osobę wierną swoim przekonaniom, głoszącą do końca prawdę.

Nigdy nie cofnął się przed poważnymi wyzwaniami, mimo przebiegłości wrogów Kościoła. Na pewno był człowiekiem, który budzi zainteresowanie jako ten, który wytrwał do końca, jest przykładem, że są prawdy i wartości, wobec których nie można się poddać i nie można im zaprzeczyć

– przypomniał proboszcz parafii św. Stanisława Kostki, kustosz sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Duchowny ocenił, że błogosławiony męczennik jest wzorem człowieka jednoczącego wokół siebie wiernych. Zawsze chciał, by ci, którzy go słuchali, byli częścią Kościoła i trafiali do Boga. 

Dr Paweł Skibiński, podkreślił, że najnowsza publikacja nt. ks. Popiełuszki pokazuje, że jest to postać wciąż nieodkryta i wiele jeszcze można w tej kwestii zrobić. Wicedyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej powiedział, że praca nad życiorysem błogosławionego jest niezwykle cenna również dlatego, że jest on ofiarą bezduszności i bezwzględności systemu komunistycznego, a o tym fragmencie historii Polski i świata nie można zapominać.

Prelegent zdradził, że w najnowszej książce nt. kapelana Solidarności, dokonuje on niejako refleksji moralnej na temat tego, co należy robić, by w społeczeństwie działo się jak najwięcej dobra.

To wyzwanie nad którym powinniśmy pracować, to wyzwanie aktualne dla naszego społeczeństwa, które cierpi na brak dobrze rozumianej solidarności. Wciąż jest potrzeba, by prezentować ks. Popiełuszkę w wymiarze globalnym

– ocenił, podkreślając, że jest on jedną z bardziej znanych ofiar systemu komunistycznego na całym świecie.

Dodał, że obecnie bardzo potrzebne jest dobre wykorzystanie dorobku jaki pozostawił ks. Popiełuszko.

Na pewno ta publikacja uzupełni naszą wiedzę na ten temat. Wydaje się, że z perspektywy medialnej, publikowanie źródeł jest nudne, nie czytają tego szerokie masy odbiorców, ale bez takich pomocy, bylibyśmy jako badacze bezradni

– ocenił.

Możemy śledzić ks. Jerzego Popiełuszkę poprzez kolejne lata życia. W książce znajdują się i dokumenty, pisma, pisma oficjalne, wywiady, homilie, listy... Wśród nowo odkrytych dokumentów są listy z jednostki wojskowej dla kleryków w Bartoszycach, kazania, w tym kilka zarejestrowanych przez Służbę Bezpieczeństwa

- wyliczył teolog, podkreślając, że całość jest uszeregowana chronologicznie i zawiera wiele cennych i nieznanych wypowiedzi ks. Popiełuszki.

Zauważył, że póki co brakuje także systematycznej wykładni nauki społecznej wg ks. Popiełuszki. 

Prace nad książką trwały dwa lata. Autor zbioru pt. „Zawsze głosiłem prawdę. Nauczanie społeczne w wypowiedziach księdza Jerzego Popiełuszki” jest Paweł Kęska - dziennikarz, świecki teolog i historyk sztuki, pracownik Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki w Warszawie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 24 września

Niedziela, XXV Tydzień zwykły
Dla mnie bowiem żyć – to Chrystus,
a umrzeć – to zysk.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 20, 1-16a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz „Idziemy” - Do każdego inaczej

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter