19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Niezłomnym Bohaterom w MWP

Ocena: 0
2319

W 63. rocznicę śmierci gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” w Muzeum Wojska Polskiego rozpoczęto obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2016.

2016-02-25
zs, sg
fot. Zuzanna Smoleńska/Idziemy

Uroczystości w siedzibie MWP przy Al. Jerozolimskich 3 w Warszawie potrwają niemal miesiąc. Późnym wieczorem 24 lutego zainaugurował je wernisaż wystawy „Żołnierze Wyklęci – Niezłomni Bohaterowie nienazwanego powstania”.

Licznych gości spotkanie przywitał Zbigniew Wawer, dyrektor MWP.

Po krótkim wprowadzeniu, zaapelował do Ostatnich Żołnierzy II RP i ich rodzin o udostępnianie pamiątek minionych lat walki.

O randze Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, o tym, że pamięć o Bohaterach to dla nas obowiązek, ale i honor mówił zaś dalej Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej prof. Wojciech Fałkowski. – Naszym obowiązkiem jest przywrócić tych ludzi, ich czyn i ich postawy do narodowego panteonu chwały. To honor, ponieważ nawiązujemy do najszczytniejszej tradycji służby Polsce, postawy walki o Polskę. Obowiązek, dlatego że po latach represji, mordów, łajdactw nastąpiło skrupulatne, metodyczne i wieloletnie zacieranie śladów, spychania w niepamięć pogardliwego milczenie i plucia na bohaterów. – Polska – dodał z dumą i nadzieją – wyraźnie dziś stwierdza poprzez swoje instytucje: „tak, to jest ta część chwały oręża polskiego, która weszła do historii i która stanowi podstawę obecnej formacji polskiego żołnierza i polskiej armii”.

W imieniu rodzin Żołnierzy głos zabrał Witold Mieszkowski. – Ja jestem szczęściarz! Mój ojciec, komandor Stanisław Mieszkowski, został odnaleziony przez profesora Szwagrzyka i zidentyfikowany. Ale solidaryzuję się nadal z tymi wszystkimi, którzy jeszcze szczątek swoich ojców nie posiedli – powiedział.

Syn zamordowanego w 1952 r. w więzieniu przy ul. Rakowieckiej bohatera przypomniał też, że już w 1992 r. rodziny pomordowanych zwracały się do ówczesnego solidarnościowego rządu o ekshumację spoczywających w kwaterze „Ł” ich bliskich; odwołany już w czerwcu tego samego roku gabinet Jana Olszewskiego nie miał jednak na to szans.

Obecny na spotkaniu Tadeusz Płużański, prezes Fundacji „Łączka”, zauważył, że teraz są praktyczne i istotne możliwości na dokończenie prac przy dołach śmierci. Poinformował też, że trzy godziny przed uroczystością w MWP przekazano do Kancelarii Prezydenta RP petycję w sprawie dalszych prac ekshumacyjnych oraz godne upamiętnienie zamordowanych; odebrany przez Wojciecha Kolarskiego dokument podpisało 80 000 osób.

Na czynnej do 20 marca 2016 roku wystawie „Żołnierze Wyklęci – Niezłomni Bohaterowie nienazwanego powstania” zaprezentowane są sylwetki: generała Augusta Fieldorfa, pułkownika Stanisława Kasznicy, rotmistrza Wotolda Pileckiego, majora Zygmunta Szendzielarza, majora Hieronima Dekutowskiego, majora Bolesława Kontryma, komandora Stanisława Mieszkowskiego i porucznika Jana Ropowicza. Na mniejszych tablicach znalazły się też informacje dotyczące ich oprawców. Zwiedzający zobaczą tu też pamiątki po Ostatnich Żołnierzach II RP. Są zdjęcia rodzinne, dokumenty wojenne i wyroki sądowe, udostępnione publiczności po raz pierwszy przez Centralne Archiwum Wojskowe, odznaczenie, także pośmiertne nadane przez Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego, ryngrafy i zapiski. Wszystkiego nie dużo, wszystko pokazane w bardzo skromnej oprawie.

Wystawę uzupełniają też fotografie wszystkich bohaterów odnalezionych do tej pory w kwaterze „Ł” oraz kilka zdjęć z prowadzonych tam prac ekshumacyjnych, autorstwa Piotra Życieńskiego z IPN; ta część ekspozycji zatytułowana została „Milcząc – Wołają”.

Ekspozycję przygotowało MWP, IPN i Fundacja „Łączka”. Towarzyszy jej dodatkowy, otwarty dla wszystkich program. W jego ramach, po wernisażu, wyświetlono filmu fabularny „Generał Nil”.

Na kolejne dni zaplanowano:

27 lutego 2016 r. godz. 17.00

Koncert zespołu Forteca w namiocie promocyjnym na dziedzińcu MWP

1 marca 2016 r. godz. 10.00

Uroczystość na dziedzińcu MWP z okazji dnia Żołnierzy Niezłomnych z udziałem Ministra MON oraz przemarsz rekonstruktorów i batalionu reprezentacyjnego z MWP pod Grób Nieznanego Żołnierza

W holu głównym MWP odbywać się też będą pokazy filmów:

26.02.2016 godz. 19.00

„Klamra – w przedsionku śmierci” – film o mjr Adamie Lazarowiczu z Zarządu IV WiN

28.02.2016 godz. 19.00

„Humer i inni” – relacja z procesu Humera

01.03.2016 godz. 19.00

„Klamra – w przedsionku śmierci” – film o mjr Adamie Lazarowiczu z Zarządu IV WiN

04.03.2016 godz. 19.00

„A potem nazywali go bandytą” – film o Józefie Kurasiu „Ogniu”.

06.03.2016 godz. 19.00

„Rączy” – film o płk Tadeuszu Bieńkowiczu, kawalarze wojennego orderu VM, żołnierzu AK okręgu Nowogródzkiego, więźniu więzienia w Sztumie oraz film fabularny o Jerzym Kędziorze

08.03.2016 godz. 19.00

„Jastrząb – żołnierz Łupaszki” – film o Józefie Bandzo żołnierzu mjr Zygmunta Szendzielarza oraz film fabularny o Jerzym Kędziorze

11.03.2016 godz. 19.00

„Sadźmy róże dla przyszłości” – film fabularny o Zarako-Zarakowskim.

13.03.2016 godz. 19.00

„Humer i inni” – relacja z procesu Humera. (opiekun sali Sławomir Błażewicz)

15.03.2016 godz. 19.00

„Rączy” – film o płk Tadeuszu Bieńkowiczu, kawalarze wojennego orderu VM, żołnierzu AK okręgu Nowogródzkiego, więźniu więzienia w Sztumie oraz film fabularny o Jerzym Kędziorze.

18.03.2016 godz. 19.00

„Klamra – w przedsionku śmierci” – film o mjr Adamie Lazarowiczu z Zarządu IV WiN.

20.03.2016 godz. 19.00

„Humer i inni” – relacja z procesu Humera. 

Patronat medialny nad tegorocznymi obchodami Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych sprawuje Tygodnik "Idziemy".

Zobacz galerię

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter