18 kwietnia
czwartek
Boguslawy, Apoloniusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Noc Muzeów 2013

Ocena: 0
1570
Corocznie w Nocy Muzeów bierze udział coraz więcej muzeów, galerii, zabytkowych miejsc, świątyń, teatrów i klubów, ale także obiektów edukacyjnych i sportowych, gmachów administracji publicznej i samorządowej, policji, wojska itd.
W tym roku w organizowanym z 18 na 19 maja już po raz dziesiąty wydarzeniu weźmie udział aż 210 instytucji nie tylko w stolicy, ale także w Sulejówka (Muzeum Józefa Piłsudskiego) i Palmirach (Muzeum – Miejsce Pamięci).

Pierwszy z wielkich debiutantów – Muzeum Historii Żydów Polskich – przygotował m.in. spacery z przewodnikiem po nowym budynku, koncert zespołu Alte Zachen oraz rodzinną grę muzealną. Stadion Narodowy zaoferuje oglądanie boiska z loży dla VIP-ów, nieograniczone wejście na oświetloną płytę i sprawdzenie doskonałej akustyki stadionu. Na fasadzie Pałacu Prezydenckiego, w ramach projektu „Muzeum utracone”, będzie wyświetlana prezentacja dzieł kultury, których polskie zbiory muzealne wciąż nie odzyskały. Można będzie też zwiedzić budynki Sejmu i Senatu RP, Kancelarię Prezesa Rady Ministrów oraz gabinet Prezydent m.st. Warszawy.

Jak w zeszłym roku, będzie można zwiedzić nocą podziemia sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na Starówce i Katedry Polowej WP oraz Synagogę Nożyków, gdzie o godz. 22.15 specjalnie dla zwiedzających zostanie powtórzona hawdala, czyli modlitwa na zakończenie szabatu i powitanie dnia powszedniego. Adwentyści proponują „Biblię wieczorową porą”, a ewangelicy: „Zarwanie nocy z Biblią!”. Centrum Myśli Jana Pawła II zaprasza w związku z rocznicą urodzin Karola Wojtyły (18 maja) od godz. 18 na pełne atrakcji urodzinowe przyjęcie z tortem i świeczkami.

Instytut Pamięci Narodowej – Przystanek Historia zaprasza na ul. Marszałkowską na III Nocny Festiwal Planszowych Gier Historycznych, a Biuro Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów przy ul. Towarowej – na zwiedzanie archiwum i wybranych archiwaliów. Pokaże m.in. dokumenty po byłej Głównej Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu z okresu II wojny światowej.

Muzeum Łazienki Królewskie zaprasza aż do godz. 2 w nocy do zwiedzenia Pałacu na Wyspie w blasku świec oraz na wyjątkowy koncert zorganizowany po raz pierwszy na Stawie Południowym. Muzeum Narodowe przyjmować będzie zwiedzających aż do godz. 3 nad ranem. Ciekawym doświadczeniem może być Noc Muzeów w Pałacu Mostowskich – zwiedzanie Muzeum Policji. Jak co roku mnóstwo propozycji przedstawi do północy Muzeum Powstania Warszawskiego, a do godz. 2 w nocy Zamek Królewski.

Tygodnik „Idziemy” zaprasza szczególnie do odwiedzenia ekspozycji mieszczącego się przy Centrum Opatrzności Bożej Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, które na tę noc przeniesie się na plac przed kościołem ss. Wizytek na Krakowskim Przedmieściu. Od godz. 19 do 1 po północy będzie można tam obejrzeć m.in. pierwszy, prywatny, pisany ręcznie list nowo wybranego Jana Pawła II do kard. Stefana Wyszyńskiego, papieską stułę ofiarowaną na 50-lecie kapłaństwa, piuskę z 1987 roku, kiedy na Zamku Królewskim odbywał się Kongres Eucharystyczny, dowód osobisty kard. Wyszyńskiego oraz wiele nieprezentowanych dotychczas publicznie eksponatów. Pracownicy Muzeum będą opowiadać o tych wydarzeniach z życia Jana Pawła II i prymasa Wyszyńskiego, którym te eksponaty towarzyszyły, w jakich okolicznościach zostały pozyskane, jak są konserwowane i o wszystkim, co zwiedzających zainteresuje. Będzie można zapoznać się projektem przyszłej ekspozycji głównej Muzeum, a w namiocie przy ekspozycji odbywać się będą projekcje filmowe oraz quiz z nagrodami związany z pielgrzymkami papieskimi do Polski. Nie zabraknie także atrakcji dla najmłodszych.

Po raz pierwszy pomiędzy placówkami będzie można poruszać się rowerem miejskim Veturilo: do dyspozycji jest 128 stacji i 2,2 tys. rowerów. Między muzeami kursować będzie na specjalnych liniach 26 zabytkowych autobusów, w tym w tym 15 „ogórków”. Warto więc wyjść z domu i poznawać bogactwo stolicy, zwłaszcza że synoptycy zapowiadają na weekend ciepłą, majową noc.

Szczegółowy program na:

www.um.warszawa.pl/nocmuzeow
www.kulturalna.warszawa.pl/noc_muzeow

Radek Molenda
fot. Radek Molenda

Idziemy nr 19 (400), 12 maja 2013 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 kwietnia

Środa, III Tydzień wielkanocny
Każdy, kto wierzy w Syna Bożego, ma życie wieczne,
a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 35-40
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter