28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Noc Muzeów z rocznicami

Ocena: 0
8059

Chociaż na Białołęce nie ma stacjonarnego muzeum, to od kilku białołęckie obchody Nocy Muzeów, organizowane przez wydział kultury oraz Fundację AVE, przyciągają tłumy. Prezentowane w minionych latach wystawy „Białołęka Podziemna” oraz „Tarchomin ‘80” obejrzało ponad 2,5 tys. osób. W tym roku 19 maja również nie zabraknie atrakcji.

fot. Fundacja AVE

 W tym roku odwołujemy się do dwóch ważnych rocznic: 500-lecia wybudowania kościoła św. Jakuba na Tarchominie oraz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości – mówi Bartłomiej Włodkowski z Fundacji AVE.

O godzinie 19, 21.15 i 23.30 sprzed stacji Metra Młociny wystartują wycieczki zabytkowym autobusem, w trakcie których uczestnicy zwiedzą z przewodnikiem zabytkową tarchomińską świątynię oraz jej młodszą o 400 lat „córkę” w Płudach, a także inne miejsca, związane z odzyskaniem niepodległości.

– Jest ich na Białołęce aż 9 – wyjaśnia Włodkowski. – To między innymi kapliczki przydrożne, ale także pamiątki związane z Strażą Obywatelską czy wojną polsko-bolszewicką 1920 roku. Będzie również okazja do obejrzenia wystawy  „500-lecie kościoła św. Jakuba”, przygotowanej na bazie starych zdjęć udostępnionych przez parafian.

Wycieczki startują na Młocinach, aby umożliwić udział i poznanie Białołęki mieszkańcom innych części Warszawy, ale wsiąść do autobusu będzie można również przy ratuszu Dzielnicy Białołęka 5 minut po starcie każdej wyprawy (19.05, 21.20 oraz 23.35).

– W tę wyjątkową noc otworzymy też kolejną wystawę pt. "Białołęka w wycinkach". Przy pomocy mieszkańca Białołęki, pasjonata historii, genealogii i archiwaliów Wiesława Tomczaka oraz wolontariuszy zabraliśmy bardzo wiele wycinków ze starych gazet od końca XVIII wieku do II wojny światowej, dotyczących dawnej Białołęki. Dzięki nim można poznać wiele „smaczków” historycznych – o nazwach miejscowych, dawnych białołęckich wsiach, kościołach, fabrykach, wydarzeniach towarzyskich czy lokalnych inicjatywach. Wycinki opracowaliśmy w formie wystawy, a jesienią ukażą się w formie publikacji – dodaje Włodkowski.

Szczegóły i zapisy na wycieczki na fundacjaave.pl.

Patronat nad wydarzeniem sprawuje Tygodnik Idziemy

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter