13 lipca
poniedziałek
Henryka, Kingi, Andrzeja
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nowe Epifanie

Ocena: 0
725

– W świecie, w którym jesteśmy wolni, zaczyna być ważne to, w jakim zakresie się ograniczamy, co wybieramy i jak chcemy poukładać nasze życie – tłumaczy ideę główną festiwalu Gorzkie Żale/Nowe Epifanie 2016 jego dyrektor artystyczny, znany aktor Redbad Klijnstra.

Festiwal ten już po raz siódmy rozpoczął się w stolicy w Środę Popielcową i potrwa do 20 marca pod hasłem „Wolna wola na rozdrożu”.

Od pierwszej edycji festiwal stawia sobie za cel – jak to formułują organizatorzy, Centrum Myśli Jana Pawła II – poszukiwanie nowych, współczesnych epifanii piękna oraz inicjowanie twórczego dialogu artystów z tradycyjną sztuką religijną w duchu „Listu do artystów” Jana Pawła II”. W tym roku motywem przewodnim jest skrzyżowanie: „dla chrześcijan – krzyż, a dla innych – styk rozstajnych dróg, wielość możliwości i wybór jednej z nich, paradoks wolności”. – Podczas tegorocznej edycji chcemy uczynić głównym obszarem naszych badań to, jak działamy, jakie decyzje podejmujemy i co z tego wynika – mówi Redbad Klijnstra.

Na festiwalowe wydarzenia złoży się wiele występów artystycznych, projekcji filmowych i spotkań. Wśród nich: w poniedziałki temat „wolnej woli na rozdrożu” poruszać będzie cykl projekcji filmowych z prelekcją i dyskusją w kinie Atlantic o godz. 19.30 (bilety 12 zł), przygotowanych przez ks. Witolda Kaweckiego. W środy Bar Studio o godz. 19 (PKiN, Pl. Defilad 1; wstęp wolny) zaprasza na cykl „Wiara na rozdrożu” – cztery spotkania w formie publicznych debat na skrzyżowaniu kultury z religią.

Najważniejszy – jak w poprzednich edycjach – pozostanie jednak weekendowy teatr: skrzyżowanie tradycyjnych i nowoczesnych form scenicznych. W soboty i niedziele od 20 lutego do 6 marca w Teatrze Ochoty (ul. Reja 9; wstęp wolny) zobaczymy instalacje: o godz. 12 „misterium” Igora Gorzkowskiego, a o godz. 15 „Red Carpet” Mirka Kaczmarka. Także w Teatrze Ochoty można obejrzeć performance: 20 i 21 lutego o godz. 19 Jarosława Tumidajskiego (bilety: 20 zł), a 5 marca o godz. 20 w Teatrze Ochoty (bilety: 20 zł) „Ostatnia Wieczerzę” Grupy Supermarket. Natomiast w teatrze IMKA (ul. Konopnickiej 6; bilety: 30 zł) 27 lutego o godz. 19 odbędzie się jedyny spektakl Mikołaja Mikołajczyka „Projekt Dekalog czyli folwarczne imaginarium”.

Wielość i różnorodność możliwych postaw wobec współczesności w oparciu o religijne utwory staropolskie pokażą premierowe: 13 lutego o godz. 20 „Wyznawca” Emilii Korczakowskiej w Teatrze Studio (pl. Defilad 1; bilety 50/60/75 zł), 4 marca o godz. 19.30 „Znak Jonasza” Pawła Passiniego w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego (ul. Modzelewskiego 59) z udziałem m.in. Chóru CMJP2, oraz zamykający festiwal spektakl „Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim” w reżyserii Piotra Tomaszuka – 20 marca o godz. 20 i 21 marca o godz. 19 w Teatrze Studio (pl. Defilad 1; bilety: 50/60/75 zł).

W ramach festiwalu odbędą się dwa koncerty: 12 marca o godz. 20 „Dobranoc” Michała Zdunika w Collegium Anatomicum Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (ul. Chałubińskiego 5) oraz 13 marca o godz. 17 „Żołtarz Jezusow” Adama Struga w kościele św. Anny (ul. Krakowskie Przedmieście 68; wstęp wolny).

Nie zabraknie także propozycji dla dzieci. W weekendy Centrum Myśli Jana Pawła II (ul. Foksal 11; wstęp wolny po wypełnianiu formularza na stronach www.gorzkiezale.pl) zaprasza o godz. 10 i 16 na warsztaty teatralne, animacji filmowej, architektoniczne i plastyczne.

Na stronie: www.gorzkiezale.pl znaleźć można szczegółowe informacje o wydarzeniach.

Radek Molenda
Idziemy nr 7 (541), 14 lutego 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 lipca

Poniedziałek, XV Tydzień zwykły
+ Wspomnienie świętych pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta
Kto nie bierze swego krzyża, a idzie za Mną, nie jest Mnie godzien
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 1,10-17; Ps 50,8-9.16b-17.21.23; Mt 10,34-11,1
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter