15 lipca
poniedziałek
Henryka, Wlodzimierza, Dawida
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nowy Rok nie wszędzie 1 stycznia

Ocena: 5
440

W różnych krajach i kulturach Nowy Rok przypada w innym czasie niż u nas, ze względów kulturowych i religijnych.

Fot. Pixabay - CC0

1 stycznia w zachodnim kręgu kulturowym

W Cesarstwie Rzymskim początek roku został przeniesiony z 1 marca na 1 stycznia w 153 r. przed  Chr., gdy w wyniku szczególnych okoliczności zostali zaprzysiężeni dwaj nowi konsulowie – najwyżsi urzędnicy rzymscy. I tak już zostało, a potwierdziła to reforma kalendarza, przeprowadzona przez Juliusza Cezara w 45 r. przed Chr., choć w niektórych prowincjach Imperium Romanum jeszcze długo nowy rok obchodzono 1 marca. Przetrwało to z przerwami wiele wieków, ale dopiero w 1691 r. Innocenty XII ostatecznie ustalił „chrześcijański” początek roku na 1 stycznia kalendarza gregoriańskiego. Pierwsi chrześcijanie za początek roku uważali święto Trzech Króli (6 stycznia) lub Narodzenia Pańskiego (25 grudnia). Kościół katolicki obchodzi w dniu 1 stycznia uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Od 1968 na mocy rozporządzenia Pawła VI  jest to również Światowy Dzień Pokoju.

10 lutego 2024: Chiny

Chiński Nowy Rok, Chunjie, jest w tym regionie świata uważany za najważniejsze święto państwowe. Data jest obliczana zgodnie z tradycyjnym chińskim kalendarzem księżycowo-słonecznym i przypada na nów księżyca między 21 stycznia a 21 lutego. W 2024 r. będzie to 10 lutego i rozpocznie się wtedy Rok Smoka. W Chińskiej Republice Ludowej Nowy Rok obejmuje trzy dni świąteczne, ale tradycyjnie jest ich piętnaście, a pięć-osiem dni jest zwykle wolnych od pracy. Nowy Rok zakończy się 15. dnia Festiwalem Latarni. Początek roku obchodzony jest z fajerwerkami, tańcami smoków i lwów.

28 czerwca 2024: Południowy Pacyfik 

Noworoczne święto nowozelandzkich Maorysów i innych ludów polinezyjskich na południowym Pacyfiku nosi nazwę Matariki, nawiązującą do gromady gwiazd Plejad. Kiedy Plejady i sąsiedni Rigel, najjaśniejsza z gwiazd w gwiazdozbiorze Oriona, wschodzą na nocnym niebie na krótko przed wschodem słońca w lecie, w kalendarzu Maorysów oznacza to, że stary rok się kończy, a zaczyna nowy. Obchody Nowego Roku, które wówczas mają miejsce, różnią się dokładną datą. Matariki jest oficjalnym świętem państwowym od 2022 r. W 2024 r. będzie to 28 czerwca.

8 lipca: islam

W kalendarzu muzułmańskim rok zaczyna się od miesiąca muharram, w którym – według wyznawców islamu – Mahomet uciekł z Mekki do Medyny, toteż jest to bardzo ważny dzień w tej religii. Według kalendarza chrześcijańskiego nastąpiło to w 622 r. i obecnie nowy rok muzułmański 1446 rozpocznie się 8 lipca. Ponadto na początku roku swoje główne święto obchodzą szyici. W ciągu pierwszych dziesięciu dni muharramu obchodzą oni rytuały Aszura, w których procesjami i przedstawieniami pasyjnymi upamiętniają śmierć Imama Husaina ibn Alego w bitwie pod Karbalą. Kalendarz islamski jest księżycowy i składa się z 12 miesięcy trwających 29 lub 30 dni; jest on o około 11 dni krótszy od kalendarza gregoriańskiego, który jest słoneczny.

11 września: Koptowie i Etiopczycy 

Koptowie, największa społeczność chrześcijańska w Egipcie, świętują Nowy Rok późnym latem. Rok koptyjski rozpoczyna się świętem Nairuz, pierwszego dnia miesiąca thout. Kalendarz koptyjski wywodzi się z kalendarza egipskiego, a jego początki sięgają V wieku przed Chr., można go zatem uznać za najstarszy wciąż używany system kalendarzowy na świecie.

11 września rozpoczyna Nowy rok również około 100 milionów Etiopczyków. Ten wschodnioafrykański kraj ma swój własny kalendarz, będący odmianą kalendarza koptyjskiego i jest około 7 lat i 8 miesięcy opóźniony w stosunku do gregoriańskiego. W związku z tym w Etiopii rozpocznie się za ponad 8 miesięcy rok 2017. Tradycyjnie dzieci wręczają swoim rodzicom bukiet kwiatów, a one otrzymują nowe ubrania.

4 października 2024: judaizm

Żydzi świętują początek roku pierwszego dnia siódmego miesiąca swego kalendarza – tiszri. Przypada on zawsze we wrześniu lub w pierwszej połowie października. Jest to święto Rosz ha-Szana, czyli dosłownie "początek roku". Rozpoczyna ono dziesięć dni obchodów, których kulminacją jest Jom Kipur (Dzień Pojednania) – najważniejsze święto żydowskie. Według kalendarza żydowskiego rok 2024 oznacza początek roku 5785 po stworzeniu świata. Ponieważ daty są obliczane zgodnie z rytmem księżyca, jest to święto ruchome: w 2024 r. obchody Nowego Roku rozpoczną się w wieczór poprzedzający 4 października. Oprócz dęcia w róg, zwany szofar, podczas nabożeństwa religijnego, główne zwyczaje Rosz ha-Szana obejmują obfite domowe posiłki z dużą ilością słodkich potraw oraz składanie prywatnych rocznych ślubów.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 lipca

Sobota, XIII Tydzień zwykły
Wspomnienie świętych pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta
Błogosławieni jesteście, jeżeli złorzeczą wam z powodu imienia Chrystusa,
albowiem Duch Boży na was spoczywa

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 10, 24-33
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter