29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nowy sezon w Operze Narodowej

Ocena: 0
2020
Dyrekcja Teatru Wielkiego – Opery Narodowej ogłosiła plany repertuarowe na sezon artystyczny 2013/2014. Polska i zagraniczna klasyka operowa i baletowa będzie sąsiadowała z utworami współczesnymi.
Już 2 października odbędzie się premiera nowej inscenizacji „Diabłów z Loudun” Krzysztofa Pendereckiego, który z okazji 80. rocznicy urodzin przygotował nową wersję partytury swojego dzieła. Przedstawienie powstało w koprodukcji z teatrem w Kopenhadze.

Dwie jednoaktowe premiery: „Jolanta” Piotra Czajkowskiego i „Zamek Sinobrodego” Beli Bartoka w reżyserii Mariusza Trelińskiego zostaną wystawione 13 grudnia. Wydarzeniem artystycznym będzie z pewnością 11 kwietnia 2014 roku premiera „Lohengrina” Richarda Wagnera, przygotowana w koprodukcji opery z Cardiff. Na koniec sezonu zapowiedziano premiery dwóch współczesnych jednoaktówek: „Zwycięstwo nad słońcem” Marcina Cecki i „Solarize” Andrzeja Szpindlera w reżyserii Krzysztofa Gorbaczewskiego (26 kwietnia 2014) oraz „Moby Dick” Eugeniusza Knapika, według powieści Hermana Melville’a, w reżyserii Barbary Wysockiej (25 czerwca 2014).

Interesująco zapowiadają się premiery baletowe. Prapremierowy spektakl „Hamleta” według Szekspira, do muzyki Ludwiga van Beethovena, w choreografii Jacka Syskiego odbędzie się 3 października. Nowa inscenizacja klasycznego baletu „Romeo i Julia” Siergieja Prokofiewa według dramatu Szekspira, w choreografii Krzysztofa Pastora wejdzie na deski teatru 7 marca 2014 roku. Przedstawienie powstało w koprodukcji z baletem w Chicago. Wreszcie 29 marca na afisz teatru wejdzie wieczór baletowy „Obsesje”, w choreografii Krzysztofa Pastora i Emila Wesołowskiego, do muzyki Karłowicza, Schuberta i Góreckiego. Sezon baletowy zamknie 29 maja nowa inscenizacja klasycznego baletu „Don Kichot” Ludwiga Minkusa, zrealizowanego w koprodukcji z teatrem z Hong Kongu.

W repertuarze Teatru Wielkiego pozostaną „Don Carlos” i „Nabucco” Verdiego, „Madame Butterfly” Pucciniego, „Elektra” Richarda Straussa, „Straszny dwór” Moniuszki, balety „Dziadek do orzechów” Czajkowskiego i „Święto wiosny” Strawińskiego oraz kilka innych pozycji. Będą miały także miejsce gościnne występy znanych orkiestr i recitale wybitnych solistów oraz ciekawe wieczory jubileuszowe. Informacje o programie i biletach: www.teatrwielki.pl.

Mirosław Winiarczyk
fot. Krzysztof Bieliński/Teatr Wielki - Opera Narodowa
Idziemy nr 23 (404), 9 czerwca 2013 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter