5 grudnia
sobota
Sabiny, Krystyny, Edyty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

O dramatach frankowiczów

Ocena: 0
520

Niektóre nowe polskie filmy poświęcone są ważnym społecznie problemom we współczesnej Polsce.

fot. Kino Świat/Tomasz Paczkowski

W filmie „Banksterzy” twórcy podejmują ciągnący się do dziś problem oszustw, zdarzających się od lat w bankach przy pożyczkach udzielanych w szwajcarskich frankach. Sprawy te znane są z wielu medialnych doniesień, protestów tzw. frankowiczów i wygranych lub przekładanych spraw sądowych, które w wielu przypadkach ciągną się do dzisiaj.

Twórcy obrazu zrealizowanego w formule dramatu sensacyjnego opartego na amerykańskich wzorach w zaskakujący sposób ukazują genezę tej bankowej akcji o międzynarodowym zasięgu. W kilku przeplatających się wątkach oglądamy mechanizmy wymuszania przez pracowników banków kredytów we frankach na nieuczciwych warunkach. W wyniku tego długi klientów rosły w niebotycznym tempie.

Widzimy w filmie ofiary takich działań – młodego pracownika prywatnej firmy, który bierze kredyt na zakup mieszkania dla rodziny, a także jego szefa, który załatwia kredyt potrzebny dla rozwoju firmy. Obaj zostają naciągnięci przez bezwzględną pracownicę banku, nie cofającą się przed brutalnymi oszustwami. Rodzi to dramatyczne konsekwencje w życiu tych mężczyzn, takie jak bankructwa, samobójstwo i działania pozaprawne.

Najciekawszy jest jednak wątek związany z genezą tzw. afery frankowiczowej. Autorzy filmu ni mniej, ni więcej sugerują, że stał za tym kapitał amerykańskich banków, które postanowiły wydrenować polski rynek finansowy z pomocą zaufanych ludzi. Przedstawicielem Amerykanów okazuje się tajemniczy starszy bankier, mówiący nieźle po polsku, wyglądający na imigranta z naszego kraju (ciekawe jakiego pochodzenia...). Organizatorem całej akcji w Polsce został mianowany, grany przez Jana Frycza, tajemniczy i wpływowy osobnik, ktoś w rodzaju szefa wszystkich szefów w polskim życiu gospodarczym, powiązany w domyśle z postkomunistycznymi służbami. Wzywa on prezesów najważniejszych banków na naradę i każe przeprowadzić wspomnianą akcję pożyczek we frankach. Wszystkie wątki zbiegają się na końcu w zaskakujący sposób.

Film „Banksterzy” wnosi więc do naszej wiedzy o głośnej aferze bankowej nieoczekiwany akcent polityczny.

 

 


Banksterzy”; Polska; 2020; reżyseria: Marcin Ziębiński; aktorzy: Antoni Królikowski, Katarzyna Zawadzka, Rafał Zawierucha, Tomasz Karolak, Jan Frycz, Magdalena Lamparska i inni; dystrybucja: Kino Świat

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

- Reklama -

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 6 grudnia

Niedziela, II Tydzień Adwentu
Pan sam szczęściem obdarzy, *
a nasza ziemia wyda swój owoc.

+ czytania liturgiczne (rok B, I): Iz 40, 1-5. 9-11; Ps 85, 9-14 ;2 P 3, 8-14; Mk 1, 1-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Misja Jana Chrzciciela - komentarz tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter