19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

O niemieckiej odpowiedzialności

Ocena: 0
1134

Autor sztuki „Kamień”, młody niemiecki dramaturg Marius von Mayemburg, został zaliczony do grupy teatralnych „brutalistów”, opisujących rzeczywistość z perspektywy nihilistycznej kontrkultury.

W przedstawieniu w Teatrze Współczesnym – od lat tradycyjnym, bez ryzykownych eksperymentów – na pierwszy plan wysuwają się jednak kreacje aktorskie. Sztuka dotyczy rozliczeń społeczeństwa niemieckiego z przeszłością, tym razem nazistowską. Chodzi o ukazanie złożonych związków niemiecko-żydowskich w kontekście zbrodni hitlerowskich na narodzie żydowskim.

Akcja sztuki obejmuje kilka planów czasowych od 1933 do 1993 r. W kamienicy w Dreźnie grupa kobiet opowiada o swoich losach od okresu narastającego hitleryzmu po czas odbudowy Niemiec i amnezji o zbrodniach wojennych, aż do współczesności. Reżyser zręcznie przeplata wątki czasowe, posługując się szybkim montażem scen, grą świateł i błyskawicznymi zmianami charakteryzacji aktorek. Obserwujemy trzy pokolenia kobiet z trzech rodzin: babki, córki i wnuczki. W konfrontacji postaw pojawiają się niejasne wspomnienia i rozważania o odpowiedzialności niemieckiej rodziny za żydowskich sąsiadów. Mentalność przedstawicielek najmłodszych pokoleń zderzyć się musi ze wspomnieniami babć.

Klarowne przedstawienie „Kamienia” pokazuje, jak ważna dla młodego pokolenia niemieckich artystów jest pamięć o zbrodniach na narodzie żydowskim. Niemieckie sztuki o odpowiedzialności za zbrodnie na Polakach jednak się nie pojawiają.

 

Teatr Współczesny. „Kamień”, Marius von Mayemburg. Przekład Jacek Kaduczak. Reżyseria Grzegorz Wiśniewski. Wykonawcy: Barbara Wypych, Rafał Zawierucha, Katarzyna Dąbrowska, Paulina Walendziak, Monika Pikuła, Kamila Kuboth-Schuchardt. Premiera 12 marca.

Mirosław Winiarczyk
fot. Magda Hueckel

Idziemy nr 13 (547), 27 marca 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter