19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

O reparacjach i nie tylko

Ocena: 5
698

Najnowszy, listopadowy numer „Biuletynu IPN” poświęcony jest w znacznej części reparacjom.

Otwiera go dokument opracowany przez posła Arkadiusza Mularczyka „Wstęp do Raportu o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie drugiej wojny światowej 1939–1945”. Już na wstępie podkreśla się w nim, że Polska ma pełne moralne i prawne podstawy domagać się od Niemiec odszkodowania za skutki II wojny światowej, a budowa partnerskich i przyjaznych relacji polsko-niemieckich musi się odbywać na fundamencie prawdy historycznej i zadośćuczynienia za straty oraz za popełnione na jej obywatelach zbrodnie wojenne. Największą stratą państwa polskiego było wymordowanie przez Niemców 5,2 mln jego obywateli. To oni, poprzez własną pracę, wygenerowaliby do końca aktywności zawodowej dochód w wysokości 4787 mld zł.

„Ze złem trzeba czynnie walczyć” – to temat wywiadu z prof. Stanisławem Michnowskim, geofizykiem, autorem 120 publikacji naukowych, członkiem Sodalicji Mariańskiej, który przeprowadziła historyk Barbara Świtalska-Starzeńska. Angażował się w działalność konspiracyjną, miał okazję poznać św. Maksymiliana Marię Kolbego.

O mało znanych faktach pisze Janusz Wróbel w artykule „Mandżurskie pola śmierci. Zapomniany rozdział polskiej martyrologii”. Chodzi o czasy wojny między imperium rosyjskim a Cesarstwem Japonii (1904–1905), w którą przymusowo wciągnięci byli Polacy jako poddani zaborczych Rosjan. Do walk mobilizowano polską młodzież gimnazjalną, a Polacy stanowili aż 40 proc. armii rosyjskiej. W artykule ukazano, jak wieści o wojnie docierały do Polski i jakie były tego reperkusje.

Małgorzata Sokołowska przypomina burzliwe dyskusje związane z lokalizacją portu w Gdyni, a Piotr Olechowski pisze o dawniejszych i współczesnych pamiątkach związanych z Polską we Lwowie, po decyzji tamtejszego mera Andrija Sadowego o ponownym odsłonięciu posągów dwóch lwów pod Pomnikiem Chwały na Cmentarzu Obrońców Lwowa. Anna Marcinkiewicz-Kaczmarczyk pisze o Szkole Młodszych Ochotniczek w armii gen. Władysława Andersa.

Jarosław Szarek w tekście „Polskość, która kosztuje” pisze o zasłużonej dla Polski i Kościoła rodzinie Krasowskich z Mińska, Mariusz Krzysztofiński – o niezłomnym abp. Ignacym Tokarczuku, a Marek Klecel – o pisarzu Wacławie Sieroszewskim. Kinga Hałacińska podsumowuje tegoroczny Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz tygodnika "Idziemy"

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter